Ostroh chystá vyhlídku v zámecké věži

Ostroh chystá vyhlídku v zámecké věži
Foto: ara  /  Výhled ze zámecké věže v Uherském Ostrohu je přes velký ciferník hodin, které už mají rekonstrukci za sebou.
Uherský Ostroh Zprávy 24 / 01 / 2013

Ostrožsko jako na dlani. Jen si vybrat, ze které strany se k výjimečné vyhlídce postavíte. Pokud zvolíte třeba sever, přímo pod vámi spatříte areál bývalého pivovaru. Když zvednete oči a máte štěstí, že je jasno a bez mraků, ze stejného úhlu dohlédnete přes Ostrožské Předměstí, Kvačice a Ostrožská jezera až do Uherského Hradiště. K tomu vám za zády tiká pod skleněným krytem velký hodinový stroj, železné srdce velkého ciferníku. Kuriózně právě přes něj se díváme. Stojíme na věži zámku v Uherském Ostrohu, který se po své celkové rekonstrukci může změnit v nové lákadlo na turisty.
„Je odtud skutečně krásný výhled. Myslíme si, že návštěva zámecké věže by jednou mohla návštěvníky našeho města zaujmout,“ říká Ivan Klauda, místostarosta Uherského Ostrohu.

?Oprava za miliony. Ale kde je vzít?
Obnova zámecké věže byla první na řadě. Dnes do ní vede nové, dřevěné schodiště. „Oprava si vyžádala přes dva miliony korun, z toho 790 tisíc korun jsme získali formou dotace od Zlínského kraje,“ vypočítává Klauda.
Zatímco zpřístupnění věže je otázkou času, cestou dolů se zastavujeme také v místech, která mají zůstat návštěvníkům zámku ještě dlouho nedostupná.
Plánů na rekonstrukci rozlehlých prostor byla spousta. Jeden z těch odvážnějších počítal s tím, že nad prvním patrem, jinak sídlem místního městského úřadu, budou luxusní apartmány. Nakonec se ale investor nenašel. „Ale mělo by to něco do sebe,“ říká místostarosta Klauda a otevírá přitom velké  okno. Před námi je další z výjimečných výhledů. „Pokud byste se tady ráno probudil, náměstí Svatého Ondřeje by bylo tím prvním, co při pohledu z okna uvidíte,“ usmívá se Klauda. „No ale to jsou všechno jen vzdušné zámky. I když pokoje jsou zasíťované, apartmány ani jiné místnosti na ubytování z nich nebudou.“
Ostrohu chybí na kompletní rekonstrukci peníze. „Kdyby tak z vánočního stromku „odpadlo“ třeba padesát milionů, to by byla paráda. Osobně bych si velmi přála provést rekonstrukci zámku tak, by se proměnil ve skutečnou perlu našeho města,“ zasnila se nedávno starostka Hana Příleská.

?Pomalu, ale přece
Z rozestavěných prostor pokračujeme do míst, kde se dnes už na obnově pracuje. I když jde o hrubou stavbu, budoucí sál a dvě menší výstavní galerie si v nich už dokážete představit.
„Kulturní akce pořádáme pravidelně na nádvoří. Jenomže když prší, nemáme variantu. V podlaží by tak mohl vzniknout společenský sál pro zhruba 130 lidí. Všechna vyjádření od památkářů, hasičů aj. již vlastníme, můžeme požádat o stavební povolení a začít shánět peníze. Termíny ale po mně nechtějte, i tady se určit nedají,“ upozorňuje Ivan Klauda.
V představě vedení města je pokusit se získat podporu z Norských fondů. Architekt Radko Pavlacký už zpracoval prováděcí projekt,  kde se rozpočtovaná cena blíží k 17 milionům korun,“ shrnul místostarosta na závěr prohlídky.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace