Ostroh kácí dál, na řadě je park

Ostroh kácí dál, na řadě je park
Uherský Ostroh Zprávy 18 / 06 / 2010

I když je v plném proudu už několik měsíců, obnova městské zeleně patří v Uherském Ostrohu stále k živým tématům. Zatímco jinde přijmou podobný projekt jako nutnost, tady vám místní dokáží o počtu pokácených stromů vyprávět hodiny. Nejčastější stížností je buď upozornění na fakt, že město na revitalizační projekt čerpá dotace, nebo že kácení pokračuje i v čase vegetace. Ten podle zákona trvá od 1. dubna do 30. září.
Je proto pochopitelné, že bez povšimnutí v Ostrohu nezůstala ani chystaná obnova parku, další z částí rozjetého projektu. „V Ostrožském Předměstí, kde leží takzvaný velký i malý park, se ale nebude kácet ve velkém rozsahu,“ říká starosta města Vlastimil Vaněk. „Obnova je zaměřena spíš na doplnění „děr“, které tady jsou po dřívějším kácení.“
V Ostrohu mají špatnou zkušenost i se stromy, které dendrologický posudek označil jako vyhovující. „Po jedné z vichřic nám tady spadly dva stromy s dobrým posudkem. Stromy měly narušené kořeny a vichřice je prostě „ukroutila“. Vichřice v parku strhla i obrovskou vrbu. Pokácet jsme museli i topol, který tak zmohutněl, že hrozilo jeho rozčísnutí. Navíc měl dvě nebezpečné koruny,“ připomněl starosta Vaněk.
Zastupitelé se na dendrology obrátili už předloni, tedy ještě před tragédií ve Zlíně. Tam na začátku roku 2009 zabil vzrostlý pajasan žláznatý dva školáky. Po této události se kontroly dřevin staly aktuálním tématem na radnicích v celé zemi. „Chtěli jsme mít jistotu, takže jsme zaplatili za posudky raději od dvou odborníků,“ vysvětlil starosta Vaněk. A na adresu nespokojených dodal: „Nemůžeme se na problém dívat jako někdo, kdo nemá odpovědnost. Je snadné přijít, podívat se na pařez skáceného stromu a prohlásit, že se „zdá“, že strom mohl dál růst. Že nebylo nutné, aby šel k zemi. Odborník naproti tomu zjistí, že zatímco u pařezu je zanedbatelné poškození, tak třeba ve dvou metrech nad zemí byl kmen téměř dutý. A pak je otázka, kdy strom na někoho spadne a kdo je vinen.“
„Součástí projektu je výsadba nové zeleně, na některých místech navíc rostly stromy, které tam být vůbec neměly. Buď si je vysadili lidé sami nebo zakořenily po náletu,“ řekl už dřív místostarosta Vlastimil Kuřimský.
V Uherském Ostrohu si od obnovy zeleně slibují jen změnu k lepšímu. „Chápu, že lidem kácení teď vadí. Za rok nebo dva to ale vše bude o něčem jiném. Do parku, který v posledních pěti letech zchátral, se navíc vrátí lavičky. Zeleň u nás dostane tvar a bude dobře ladit s městskou zástavbou,“ slibuje starosta Vlastimil Vaněk.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace