Ostrožané mají Maják, připomíná historii. Doplní jej Chýše trosečníka a Zátoka
Foto: Klára Fabo / Maják neslouží k navigaci lodí, ale k orientaci v lidových ornamentech oblastí Slovácka.
Maják je novou dominantou a turistickou atrakcí Uherského Ostrohu. Vyrostl na uměle vytvořeném kopci u řeky Moravy, je prvním objektem projektu Ostrov uprostřed Slovácka. Ve městě se ještě objeví Chýše trosečníka a Zátoka s loděmi. Autory tří originálních zastavení jsou výtvarníci Roman Švejda a Lukáš Gavlovský.
„Jde o zážitková atraktivní místa pro občany a návštěvníky města, která se nesou v duchu dobrodružného pobytu na ostrově. Uherský Ostroh se dříve psával jako Ostrov a střed města skutečně ostrovem byl. Na historii chce projekt navázat a využít jedinečný potenciál města uprostřed Slovácka a všeho, co výraz ostrov přináší,“ prozradil Roman Švejda, filmový architekt a výtvarník. „Už jen slovo ostrov má dobrodružný a romantický rozměr, je spojeno se zážitky, s odpočinkem, poznáváním a sportem. To využijeme a vyjdeme vstříc trendu zážitkové turistiky. Skloubíme fenomén Slovácka a téma ostrov, které vychází z historické dispozice území obtékaného řekou Moravou,“ dodal Vlastimil Petřík, starosta Uherského Ostrohu.
Maják na rozdíl od svých tradičních „bratrů“ neslouží k navigací lodí, ale pomáhá s orientací v lidových ornamentech oblastí Slovácka. „Osm sloupů, které tvoří tubus objektu je orientováno podle světových stran, a každý z nich nese zásadní motiv ornamentu patřičný pro oblast v daném směru. Když se na ornament podíváte kaleidoskopem, umístěným uprostřed paluby Majáku, rozvine se obraz do krystalizující kompozice, která ornament sloučí s krajinou, řekou, nebem a vším, co se ocitne v zorném úhlu,“ vylíčil nevšední zážitek Švejda.
Maják je jen první vlaštovkou. Už v dubnu se ve městě objeví Chýše trosečníka s ohništěm, které vyrostou na hrázi řeky Moravy. „Návštěvníci po upraveném náspu projdou branou, sestoupí do pralesa a dále se vydají po pěšině vyznačeným okruhem, nebo se na „vlastní nebezpečí“ vydají mimo pěšinu. Čekají je průchody rákosovým porostem, přechod přes mokřinu po můstku nebo po kládě, chůze po špalcích různých výšek, ale hlavně vstup do chýše a k ohništi,“ odtajnil Petřík. Chýše, přístřešek s posezením i malým poležením se zatravněnou střechou podle starosty poslouží také jako venkovní učebna pro mateřskou nebo základní školu.
Třetí atrakcí Ostrova uprostřed Slovácka se stane Zátoka, u které však zatím konkrétní termín realizace neexistuje. Stylizace přístavního mola s ukotvenými loděmi, spolu s říčním přístavištěm a plavební komorou, umocní atmosféru plavebního areálu.
Radnice samozřejmě myslí i na vtipný a graficky vkusný informační systém, zejména plánek města - Ostrova s vyznačenými atrakcemi a jednoduchým turistickým značením pro snadnou orientaci. „Město se tak pro turistu stává herním plánem, podle kterého může objevovat všechny nabízené zajímavosti. Žádné z měst v širokém okolí nic podobného nenabízí,“ připomněl starosta Vlastimil Petřík.