Ostrožané ušetří, staré výbojky nahradila LED světla

Ostrožané ušetří, staré výbojky nahradila LED světla
Foto: Město Uherský Ostroh
Uherský Ostroh Zprávy 31 / 07 / 2025

Stará sodíková světla už obyvatelům Uherského Ostrohu při večerní procházce na cestu nesvítí, radnice je totiž v lampách veřejného osvětlení kompletně vyměnila za úsporné LED osvětlení. Za 600 nových světel zaplatila přibližně 7,4 milionu korun.

„Světla veřejného osvětlení jsme vyměnili nejen po celém městě, ale také podél cyklistické trasy do Ostrožské Nové Vsi a Veselí nad Moravou. Na vybraných místech jsme ještě instalovali úplně nové lampy,“ informoval Tomáš Bravený, místostarosta Uherského Ostrohu.

Investicí radnice zvýšila bezpečnost veřejného prostoru, zároveň však dosáhne výrazné úspory energie a sníží světelný smog. „Nově instalované LED lampy jsou navíc naprogramovány, takže v nočních hodinách mezi desátou večerní a pátou ranní snižují svůj výkon na šedesát procent, čímž dále přispívají k energetické efektivitě a šetrnosti k okolnímu prostředí,“ dodal Bravený s tím, že náklady se vyšplhaly na 7,4 milionu korun. Rozpočtu však odhlečila dotace 3,9 milionu z Evropské unie.

Ostrožané zároveň investovali do osvětlení nádvoří zámku, které už bylo v havarijním stavu. Osm starých zapuštěných osvětlovacích lamp nahradily LED svítilny, za které město zaplatilo 110 tisíc korun.

Tagy článku

TOPlist