Ostrožským starostou nejspíš Jiří Chlup

Ostrožským starostou nejspíš Jiří Chlup
Foto: www.uhostroh.eu  /  Jiří Chlup. Usedne do křesla starosty Uherského Ostrohu?
Slovácko Zprávy 03 / 10 / 2022

Povolební vyjednávání pokračují na plné obrátky, v týdnu se objeví první podpisy na koaličních smlouvách. Jasno už mají v Uherském Brodě, Uherském Ostrohu a ve Starém Městě, naopak hodně zamotaná je situace v Uherském Hradišti. I když trojlístek ANO 2011, Hradišťáci a Česká pirátská strana podepsal memorandum o povolební spolupráci, vyhráno nemají…

„Série jednání s koalicí Spolu pro Hradiště bohužel nikam nevedla a musíme konstatovat, že nalézáme jen malou shodu, co je třeba na činnosti radnice změnit a na jaké priority i investice se v nadcházejícím volebním období zaměřit,” vysvětlil podpis memoranda Michal Dvouletý, lídr Hradišťáků, podle kterého komunální volby jasně ukázaly, že občané touží po změně na radnici. „Dospěli jsme k názoru, že změna je možná. Shodli jsme se ohledně transparentnosti i programových rámců,“ doplnil Jakub Grós z Pirátů.

Trio oslovilo ke spolupráci ještě KDU-ČSL a Nestraníky pro Hradiště s cílem širší koalice, aktuálně totiž mají jen 14 z 27 mandátů. Jenže podle informací redakce není ještě ani přes podepsané memorandum nic definitivní, boj o vládu nad Uherským Hradištěm se přiostřuje. Stát se může vlastně úplně cokoliv…

To v Uherském Brodě už mají jasno, u moci zůstane stávající koalice KDU-ČSL, ODS a Nezávislí za rozvoj města, která má zatím 14 mandátů. „Ještě stále jednáme o jejím rozšíření, aby byla koalice stabilnější. Věřím, že v týdnu to rozsekneme,“ informoval Ferdinand Kubáník, starosta Uherského Brodu, který však ani v křehké koalici problém nevidí. „Už za starosty Kunčara jsme tak dvě volební období fungovali, v Brodě nejde o nic nového. Stávající volební období, kdy jsme měli patnáct mandátů, bylo spíš výjimkou,“ poznamenal Kubáník. Jisté je, že se u Olšavy změní obsazení místostarostů. Petr Vrána se totiž vůbec nedostal do zastupitelstva a Jan Hrdý kandidoval jako dvojka ODS. Když tedy nedojde k rozšíření stávající koalice, role místostarostů se podle našich informací chopí Marie Vaškovicová a Miroslav Polášek. „Jestli se ale dohodneme na spolupráci s dalším subjektem, může se to změnit. Každopádně počítáme se třemi uvolněnými funkcionáři,“ dodal starosta, který zatím vyloučil rezignaci Davida Surého, náměstka ministryně životního prostředí, na post zastupitele. „Časem si určitě vyhodnotí, jak to zvládá skloubit. Uvidíme, je to otevřené,“ reagoval Kubáník.

Koalici už mají „upečenou“ rovněž v Uherském Ostrohu, kde spojily síly Naše město, ANO 2011, Ostrožský Impuls a Budoucnost Ostrohu společnými silami. Mají 10 ze 17 mandátů. „Koalice vychází z jednotlivých volebních programů, které byly skoro totožné. Obsazení křesel v radě i ve vedení města jsme už řešili, jsme prakticky domluvení. Věřím, že v týdnu dáme všechno na papír a podepíšeme koaliční smlouvu,“ informoval Jiří Chlup, devětačtyřicetiletý lídr vítězného sdružení Naše město, který pravděpodobně usedne do křesla starosty. „Chceme, aby všech sedmnáct zastupitelů táhlo za jeden provoz, naším společným cílem je lepší Uherský Ostroh. Z plánovaného společného setkání se však zbylí zastupitelé kvůli zaneprázdněnosti omluvili,“ posteskl si Chlup.

Jako první tak nejspíš podepíšou koaliční smlouvu ve Starém Městě, kde vítězní Starostové a nezávislí prodlouží léta fungující spolupráci s lidovci. Do kanceláře starosty se nastěhuje Martin Zábranský, dosavadní místostarosta svou židli přenechá dosluhujícímu starostovi Kamilu Psotkovi. „Koaliční smlouvu podepíšeme v pondělí večer na radnici, ustavující zastupitelstvo máme 19. října,“ potvrdil Zábranský s tím, že město se po jednom volebním období vrátí k modelu dvou uvolněných funkcí. Starosty a místostarosty. V reálu to znamená, že senátor Josef Bazala přijde o post i plat neuvolněného místostarosty. „Vracíme se k tradičnímu modelu, který léta fungoval. Po čtyřech letech jsme vyhodnotili, že přínos nebyl takový, jaký jsme očekávali. Město navíc ušetří,“ vysvětlil Zábranský.

Tagy článku

TOPlist