Osud bratří Trubákových připomínají pamětní desky, nově visí na radnici
Foto: iDobryDen.cz
Pamětní desky bratrů Tomáše a Františka Trubákových, kunovických rodáků, kteří zahynuli ve druhé světové válce, našly po zrestaurování nové důstojné místo. Vyjímají se na čelní stěně městského úřadu. Uplynulých třicet let visely na budově Staré školy, jejich odinstalování si však vyžádala rekonstrukce objektu z roku 1886.
„Na budově bývalé školy zůstaly po rekonstrukci už jen pamětní desky věnované obětem I. světové války, pro desky bratrů Trubákových jsme tak hledali nové umístění, což nebylo vůbec jednoduché. Ale věřím, že jsme nakonec zvolili správně,“ uvedl Pavel Vardan, starosta Kunovic.
Radnice se nejdříve snažila desky vrátit do míst, kde měli bratři rodný dům a obchod, ale proti byly majetkoprávní vztahy. „Pozemky jsou majetkem České pošty, což znamenalo se pustit do dlouhého a náročného procesu. Zkoušeli jsme tedy městské budovy v centru a okolí kostela, ale nakonec vyhrál poslední návrh, který se ukázal jako nejsmysluplnější. Po vzájemné konzultaci a definitivním odsouhlasení příbuzných obou bratrů jsme desky na sklonku roku slavnostně odhalili,“ připomněl Vardan.
Ještě předtím však zamířily k restaurování do kamenosochařství v Tupesích, kde je zbavili biologických nečistot a vyčistili plakety bratrů i nápis. Pamětní desky původně zdobily rodný dům bratří Trubáků, instalovány na něj byly 4. května 1947. O bezmála čtyřicet let později však nemovitost ustoupila rozšíření hlavní silnice a další výstavbě, takže desky skončily u rodin. V 90. letech minulého století pak našly místo na budově Staré školy.
Bratři Trubákovi padli za druhé světové války, starší František byl umučen v roce 1943 v koncentračním táboře Vohlau a Tomáš byl o dva roky později zastřelen v Napajedlích. Oba zemřeli shodně ve věku 35 let. „Věřím, že desky na městském úřadě budou dlouho připomínat tragédii rodiny Trubákových a hrůzy války,“ dodal Vardan.