Osud plavební sezony je v rukou počasí, ne koronaviru

Osud plavební sezony je v rukou počasí, ne koronaviru
Foto: ilustr. web
Babice Zprávy 05 / 05 / 2020

I když počítá ztráty, zůstává podnikatel Michal Hudec, majitel přístaviště a občerstvení U Rybičky v Babicích, optimistou. „Osud sezony je v rukou počasí. Jestli se vydaří, nemám strach. Ale to je vždycky stejné, nic na tom nezmění ani pandemie koronaviru,“ svěřil se Hudec, který u Baťova kanálu zahájil už dvanáctou sezonu.
Vládou vyhlášený nouzový stav jeho podnikatelské aktivity nezastavil, jen utlumil. „Vlastně jsme ani na jeden den nezavřeli, vždycky jsme se přizpůsobili podmínkám. Ale někdo s tím měl problém, takže k nám jezdila na udání policie. Vždycky však odjela s nepořízenou, nic jsme neporušili,“ připomněl neobvyklý rozjezd turistické sezony Hudec.
Aktuálně má pouze otevřené „koronaokno“. Když je pěkné počasí, má plné ruce práce, byť má oproti zvyklostem omezený sortiment. Nabízí jen hranolky, párek, alko, nealko a točenou zmrzlinu. „Lidé nás podporují, cyklostezky se pozvolna zaplňují. Ale stále to samozřejmě není ono, zvlášť s ohledem na počasí, které nám přeje. Stále je spousta lidí, kteří mají strach vyjet ven,“ poznamenal Hudec. „Vzhledem k současné koronavirové situaci to však vcelku zvládáme, hlady určitě neumřeme,“ usmívá se podnikatel, který už vyhlíží klíčové datum 11. května, kdy se mají s požehnáním vlády otevřít zahrádky. „Je pro nás poměrně klíčové, aktuálně si lidé koupí občerstvení a sednou si na molo, na protější pozemek na trávu, zkrátka kde se dá, aby dodrželi dvoumetrový odstup. Je to nepříjemné, ale jsou ohleduplní, žádné problémy jsme zatím neřešili,“ uvedl Hudec. Za jakých podmínek zahrádku otevře, zatím netuší. „Nevíme vůbec nic. Jestli zůstanou v platnosti rozestupy, roušky nebo nám povolí otevřít toalety, to jsou otázky, na které neznáme odpovědi. A za týden máme otevírat,“ kroutí hlavou. Přístaviště U Rybičky má navíc specifickou zahrádku, která je zastřešená…
Tržby podnikatele zatím netrápí, byť jsou logicky nižší. Věří, že v létě manko dožene. A když ne, tak to svede na riziko podnikání. „I když třeba otevřou hranice, spousta lidí zůstane doma, jako před lety při sérii atentátů v Evropě. Věřím, že vzhledem k pandemii koronaviru nás nečeká špatná sezona. Snad jen kdyby nás zradilo počasí,“ je přesvědčený Hudec.

TOPlist