Ovocný sad stopli hvězdáři, omezil by pozorování oblohy
Foto: ilustrační foto / Hvězdáři se postavili proti ovocnému sadu, zabránil by pozorávání oblohy.
Ovocný sad u hvězdárny v Uherském Brodě nevyroste! Zatraktivnění hojně navštěvovaného turistického cíle radní odpískali na popud hvězdářů, podle kterých by vysázené stromy v budoucnu znemožnily pozorování oblohy a rozšiřování hvězdárny. Výsadba byla rovněž terčem kritiky, část opozice ji označila za předraženou. To však radnice odmítá.
„S vysázením stromů jsme opravdu nesouhlasili, pět metrů vysoké stromy by výrazně omezily pozorování oblohy na východní straně, spoustu úkazů bychom už nikdy neviděli. A navíc dotčený pozemek město v roce 2007 koupilo za účelem budoucího rozšíření hvězdárny, se kterým stále počítáme,“ potvrdil Vít Valečka, vedoucí uherskobrodské hvězdárny.
„Pozemek se kupoval za účelem výstavby planetária, které mezitím ožilo v Domě kultury. Hvězdáři měli moře času, aby předložili záměr s pozemkem. Jenže s ním přišli až před pár týdny,“ kroutí hlavou radní David Surý, podle kterého dotovaný projekt počítal s výsadbou 40 ovocných stromů. „Okolo hvězdárny je naučná stezka, která provádí turisty po planetární i havřické stezce. Často tady odpočívají, ale jablka, hrušky, meruňky ani broskve v budoucnu neochutnají. Projekt přitom řešíme dva roky, získali jsme dotaci ze Státního fondu životního prostředí a vypsali veřejnou zakázku,“ nechápe Surý.
Hvězdárnu však podle Valečky nikdo o plánech na ovocný sad neinformoval. „Určitě bychom to jinak řešili dříve, o záměru jsme se dověděli před čtrnácti dny ze zveřejněných plakátů. Je smutné, že za námi nikdo nepřišel,“ tvrdí vedoucí hvězdárny, která už podle něj bojuje s nedostatečnými kapacitními možnostmi. Pozemek hodlá využít pro pořádání kulturních akcí, koncertů, ale i pro pozorování Perseid, při kterém každoročně čelí obrovskému náporu. „Když jsme o využití pozemku rozhodovali, nebyl nijak zatížen. Od roku 2007 o něm nepadlo slovo. Ale je pravda, že hvězdáře jsme při přípravě projektu neoslovili, možná bychom předešli třenicím,“ reagoval Ferdinand Kubáník, starosta Uherského Brodu.
Komunitní výsadba 40 ovocných stromů měla přijít na 250 tisíc, což zkritizovali někteří opoziční zastupitelé. Zakázku označili za předraženou, jeden strom totiž vycházel na 6 250 korun. „Když jsme získali dotaci, poptávali jsme pět šest let staré stromy, aby rychleji dospěly a sloužily turistům. Nekupovali jsme žádné útlé kmínky, ale to je těžké někomu vysvětlovat. Už jsme všichni znechucení,“ řekl Surý s tím, že veřejná zakázka přilákala čtyři zájemce. Nejvyšší nabídka, včetně dvouleté péče, byla 573 a nejnižší 251 tisíc korun.
I když radnice výsadbu u hvězdárny zrušila, ovocný sad ještě nezavrhla. „Zkusíme najít jinou lokalitu, peníze z dotace můžeme využít do listopadu,“ potvrdil Kubáník.