Ovzduší se zlepšuje, polétavý prach poprvé nepřekročil roční limit
Foto: ilustr. web
Kvalita ovzduší v Uherském Hradišti je nejlepší od roku 2004, kdy na hlavní křižovatce byla instalována monitorovací stanice znečisťujících látek. Počet dnů, ve kterých hodnota polétavého prachu (PM 10) pokořila imisní limit (50 µg/m3), klesl poprvé pod povolenou roční hranici. Imisní hodnoty dokládají, že ve městě nevznikají žádné nové významné zdroje emisí, zhoršující kvalitu ovzduší. Od roku 2012, kdy byla zkapacitněna hlavní křižovatka, imisní hodnoty trvale klesají. Ale stále je určitě co zlepšovat, prohlásil Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště.
Roční limit překročení polétavého prachu ve vzduchu je 35 dní. Uherské Hradiště na jeho splnění čekalo 11 let. Za loňský rok se počet prašných dnů zastavil na čísle 31. Negativní rekord drží rok 2005 se 111 dny.
Monitorovací stanice stojí na hlavní křižovatce, což je její handicap. Loni naměřené imisní hodnoty však podle radnice dokazují, že se zlepšuje stav vozového parku a doprava v nejfrekventovanějším místě ve městě je plynulejší. Kdyby klesající trend vydržel i v dalších letech, můžeme konstatovat, že situace je z pohledu polétavého prachu na přijatelné úrovni, poznamenal místostarosta Zdeněk Procházka.
Ještě kvalitnější ovzduší ve městě podle radnice přinese tzv. mlžící stěna, která sníží prašnost ze skládky paliva v areálu teplárny CTZ nejen na přilehlou ulici Na Zápovědi, ale i široké okolí. Cílem je vytvoření vodní mlhy na vysokootáčkových rozprašovacích kotoučích, které se v době nepříznivých klimatických podmínek postarají o mlžení a skrápění otevřeného prostoru i povrchu skládky. Zásadně se tak sníží zátěž okolí polétavým prachem ze skládky uhlí, říká Jitka Tůmová, tisková mluvčí MVV Energie, pod jejíž křídla CTZ patří. Očekávám, že stěna ochrání obyvatele ještě letos. Cítím to jako náš dluh a reakci na tlak ze strany města na vedení společnosti, kterou z části vlastníme, tvrdí Blaha.
Uherské Hradiště navíc od poloviny ledna spustilo na křižovatkách na hlavní silniční tepně dvě odbočovací šipky, a to směrem na Mařatice a k obchodnímu řetězci Lidl. Opět se tak o něco sníží počet řidičů čekajících na červenou, což má vliv na prachové částice i další exhalace z motorových vozidel, zdůraznil Procházka.