Ožije v Babicích přívoz do Kněžpolského lesa?

Ožije v Babicích přívoz do Kněžpolského lesa?
Babice Zprávy 24 / 07 / 2008

V Babicích se možná „vrátí“ o třiadvacet let zpět. Radní totiž plánují obnovení přívozu přes řeku Moravu, případně výstavbu lávky, která by spojila obec s Kněžpolským lesem. Myšlenku přivítali občané s nadšením, jenže její realizace je zatím hudbou budoucnosti. Záměr je ještě v plenkách.
Oživení přívozu vyvolává u starší generace, která do zachovalého Kněžpolského lesa jezdívala na rande, nostalgické vzpomínky... „Často se v lužním lese zrodilo nejedno babicko-kněžpolské manželství,“ přikyvuje Miloslav Maňásek, starosta Babic. „Jenže za posledních patnáct let už žádné, což je rovněž důsledek zaniklého přívozu,“ dodává.
Přívoz v Babicích dopsal poslední kapitolu v roce 1985. Když přišla velká voda, zaskřípala komunikace se spytihněvským jezem, který zvedl stavidla více, než bylo únosné, a převozníkovi se utrhla loď z lana. A na novou neměl peníze. Otázka financí na nákup lodi je aktuální i po více než dvaceti letech. „Loď není žádná levná záležitost. Ale na druhou stranu máme u řeky obecní domek, kde by měl převozník zázemí,“ láká soukromého investora Maňásek. „Při dnešním rozvoji cykloturistiky by šlo určitě o superbyznys. Peníze vražené do lodě by se rychle vrátily,“ je přesvědčený Ondřej Fagoš, který na kole brázdí region s dcerou.
Druhou variantou je lávka, s jejíž výstavbou preventivně počítá i nový územní plán. O financování by se s největší pravděpodobností podělil trojlístek obcí Babice, Kněžpole a Huštěnovice, řeku Moravu lávka překlene u Uhlisek. „Určitě se pokusíme o nějakou dotaci. Finance však nejsou jediný problém. Uvidíme, jestli získáme i veškerá povolení, ať už od ochranářů či vodohospodářů,“ poznamenal Maňásek. Každopádně Babičtí uvažují o podobné lávce pro pěší a kolaře, jako je v Uherském Hradišti, její stavba zapadá i do koncepce rozvoje mikroregionu Severní Chřiby a Pomoraví. 

TOPlist