Pacienti si poplatky platí sami!
Foto: iDobryDen.cz
Lidé o třicetikorunový dar od Zlínského kraje většinou nestojí, žádá o něj jen každý pátý
Poplatky v krajských nemocnicích - jeden z hlavních bodů nedávných krajských voleb, který zřejmě hodně promluvil do jejich výsledku, obyvatele Zlínského kraje patrně vůbec netíží. Ukazují to alespoň statistiky, které vyčíslily, že o třicetikorunový dar nabízený krajem požádal jen každý pátý. Drtivá většina pacientů si tak vše hradí sama. V sousedním Jihomoravském kraji je přitom situace diametrálně odlišná. Tam o dar žádají tři z pěti pacientů.
V jednotlivých týdnech požádalo o přijetí třicetikorunového daru, sloužícího k úhradě regulačního poplatku v nemocnicích zřízených krajem, mezi 20 až 23 procenty pacientů, přičemž o něco více pacientů je u hospitalizovaných před ambulantními případy, sdělil tiskový mluvčí Zlínského kraje Patrik Kamas.
Uvedená statistika představitele kraje překvapila. Očekávala jsem, že o dar bude žádat přibližně polovina pacientů, a to zejména v lůžkových zařízeních, přiznala radní Hana Příleská, která má na starosti právě obor zdravotnictví.
Bývalý hejtman a v současné době statutární náměstek hejtmana Libor Lukáš je statistikou potěšen. Jsem rád, že se lidé chovají zodpovědně, systém nezneužívají a o poplatek žádají skutečně jen ti, kteří jsou sociálně potřební. Ve fondu zdravotnictví tak vzniká úspora prostředků, které bude možné využít na dovybavení nemocnic.
Mnohem menší balík peněz zřejmě zůstane v sousedním Jihomoravském kraji. Na regulačních poplatcích vybraly krajské nemocnice v letošním roce již celkem deset milionů korun, přičemž šest milionů korun bylo hrazeno z rozpočtu kraje. O uhrazení poplatků tak požádalo šedesát procent lidí, informoval tiskový mluvčí Jihomoravského kraje Jan Chmelíček, podle kterého kraj přibližně tento výsledek očekával. Potvrzují to koneckonců slova radního zodpovědného za zdravotnictví Oldřicha Ryšavého: Statistika podle mne jasně ukazuje, že pro šedesát procent lidí je hrazení poplatků ze strany kraje důležité a je to přibližně údaj, který jsme předpokládali.
Velký procentuální rozdíl vysvětlují oba krajští radní poněkud odlišným způsobem poskytování daru. Zatímco v Jihomoravském lze použít poplatky i na úhradu jednotlivých položek na receptu, ve Zlínském kraji se rozhodli nenarušit konkurenceschopnost jednotlivých lékáren. V lékárnách dar jako takový nenabízíme, ale zvolili jsme jako vhodnější řešení uplatnění bonusu, vysvětlila Příleská.
Nicméně tento argument nebude zřejmě tím klíčovým. Podle statistik Jihomoravského kraje totiž úhrada regulačních poplatků v lékárnách konečné procento příliš nenavyšuje. O zaplacení regulačních poplatků v lékárnách požádalo 62 procent pacientů, zatímco u ambulantní a hospitalizované péče se jedná o 55 procent lidí, doplnil Chmelíček.