PAHOP pečuje roky o umírající, ale na hospic stále čeká
Foto: archiv PAHOP / Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová nevynechala při své návštěvě Uherského Hradiště místní ústav paliativní a hospicové péče PAHOP
Zdravotní ústav paliativní a hospicové péče PAHOP z Uherského Hradiště dál rozšiřuje svoji působnost.
Po červnovém otevření nové pobočky na poliklinice ve Zlíně-Malenovicích zacílil také na jih Slovácka. Ve Veselí nad Moravou začal s projektem, který by se mohl stát „pilotem“ pro další podobná zařízení v republice. Jedná se o projekt sociálně-zdravotního zařízení, který ocenila také ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Třebaže PAHOP působí od svého vzniku v dubnu 2016 v celém Zlínském kraji, na otevření svého prvního hospice stále čeká.
„Pomáhají lidem na sklonku života. Zaměstnanci pracují ve dne, v noci, o víkendech. PAHOP je organizace, která poskytuje na Uherskohradišťsku terénní paliativní péči v režimu 24 hodin, sedm dní v týdnu. Dlouhodobě hledají budovu, kde by mohli provozovat i kamenný hospic. Zatím se ale nedaří. Když už nějakou vyhovující budovu najdou a vše vypadá nadějně, najednou střih… a zase to nedopadne. Jinými slovy je pro ně spolupráce s krajem opravdu velmi obtížná. A ještě aby ne, když jim pan hejtman Čunek řekl, že je podporuje hlavně morálně! To už přece v některých chvílích nestačí,“ uvedla ministryně Maláčová v Uherském Hradišti, kam přijela minulou středu.
Pokud jde o snahu PAHOPu o přesídlení do budovy, kde by mohl sídlit hospic, jedna velká příležitost tady je. „Prázdná budova na Velehradě, Salašská, o kterou již pět let žádáme, by byla k tomuto záměru zcela ideální, ale dle vyjádření pana hejtmana a paní radní Blahové to nebylo možné z důvodu finančních závazků a udržitelnosti původního projektu,“ podotýká Helena Schwarczová, ředitelka PAHOPu. A upozorňuje na kuriozitu z minulých dnů. „Záhadně se asi vše vyřešilo, když v budově zahájily činnost Sociální služby Uherské Hradiště a dokonce tam přijaly pacientku v terminálním stavu, aniž by tam měly zdravotnický personál, který je podmínkou hospicové zdravotní péče. K pacientce ovšem dojíždí na přání rodiny zaměstnanci PAHOPu… Jenomže Sociální služby s námi nechtějí uzavřít smlouvu, i když na svých stránkách smlouvu s jinou organizací mají…“
Naproti tomu ředitelka Sociálních služeb Uherské Hradiště Marie Fremlová tvrdí, že o nic nestandardního se nejedná. „Od 1. května působíme v budově na Salašské a zabezpečujeme takzvanou odlehčovací službu. Za klienty může podle přání dojíždět domácí zdravotní péče nebo PAHOP. Žádnou smlouvu uzavírat nemusíme a ani nemůžeme," uvedla ředitelka Fremlová.
PAHOP má aktuálně zájem také o dlouhodobý pronájem velehradského Vincentina. Zde hejtmanství plánuje v souladu s novou koncepcí sociálních služeb vyklizení areálu k poslednímu prosinci 2023 s tím, že se klienti přemístí do jiných zařízení. Termín výběrového řízení na Vincentinum ani na další budovy není znám.