Palubovka se vlní, hrozí zranění. Rekonstrukci však spustí až dotace

Palubovka se vlní, hrozí zranění. Rekonstrukci však spustí až dotace
Foto: archiv  /  Sportovní halu využívají hlavně volejbalisté, ale i florbalisté a fotbalisté. Palubovka už čelí jejich kritice.
Staré Město Zprávy 07 / 01 / 2023

Sportovní hala Širůch ve Starém Městě „mele z posledního“, nejlepší léta má už dávno za sebou. Její rekonstrukce se však blíží, radnice už dokonce podepsala smlouvu se stavební firmou, která se pustí do modernizace sportovního chrámu. Jenže má to háček… Dělníci halu obsadí až v okamžiku, kdy přijde dotace z Národní sportovní agentury.

„I když stav jediné haly ve městě není ideální, školy, kluby a veřejnost si v ní podávají kliku. S výjimkou letních měsíců je využívána od rána do večera. I proto děláme maximum, abychom dotaci získali. Tendr na dodavatele nám rovněž zajistí nějaký bod navíc, tak snad to klapne,“ přeje si Martin Zábranský, starosta Starého Města, podle kterého radnice počítá se zahájením rekonstrukce koncem května. V létě je totiž provoz v hale minimální. Plány však mohou zhatit podmínky dotace… „Když získáme peníze od Národní sportovní agentury s tím, že je musíme do března proinvestovat, nic nenaděláme. Dotaci přece nevrátíme. Ale snad bude časový polštář větší,“ doufá Zábranský.

Největším problémem haly postavené v akci Z koncem 80. let je palubovka, která je původní a pomalu se rozpadá. Mezi parketami jsou už mezery, na několika místech se vlní, což zvyšuje riziko zranění. „Sondy naštěstí ukázaly, že železobetonová deska je stabilní, pevná. Ale dovnitř nikdo nevidí, jasné světlo vnese až odstranění parket a roštu. Kdyby byla základová deska někde prasklá, nová opravu výrazně prodraží,“ uvědomuje si starosta. Palubovku podle projektu nahradí polyuretanová litá elastická podlaha. Radnice si posvítí rovněž na hlediště. „Určitě ale zůstaneme u vysouvacího modelu tribuny, musíme však zajistit její bezpečný pojezd po nové podlaze. Vysunutí tribuny zajistí elektrický pohon,“ prozradil Zábranský.

Ve Starém Městě počítají i s výměnou kotle, rozvodů topení a novými radiátory. „Stávající kotel spotřebuje moc plynu, ale příliš netopí,“ vysvětlil starosta. O tečku za rekonstrukcí se postará nová časomíra s napojením na internet, stávající je už dlouho mimo provoz.

Modernizace sportovní haly přijde na více než 21,7 milionu korun, dotace z Národní sportovní agentury pokryje maximálně 50 procent nákladů. „Zbytek zajistíme z vlastních zdrojů. Máme nějaké rezervy, ale nevylučuju ani úvěr,“ dodal k financování Zábranský.

Tagy článku

TOPlist