Památky se otevírají, Buchlov zahájí s dělníky i spoustou novinek
Foto: iDobryDen.cz
Turistická sezona zvedá oponu, hrad Buchlov a zámek v Buchlovicích se „probouzejí“ ze zimního spánku. I když královský hrad z první poloviny 13. století obsadili dělníci, kteří pokračují v opravách střechy hospodářských objektů na druhém nádvoří, jeho brány se otevřou v sobotu 2. dubna. Zámecké „podhradí“ ožilo už v březnu.
„Rekonstrukce krovů, stropů a střešní krytiny běží už od loňského roku, skončí v září. Stavební práce se turistické sezony nijak nedotknou, návštěvníci tak na vlastní oči uvidí, jak technicky náročné jsou opravy na památkách,“ potvrdila Dagmar Šnajdarová, mluvčí kroměřížské správy Národního památkového ústavu, pod jejíž ochranná křídla obě pamětihodnosti patří. Střechu nově pokryjí ručně štípané šindele ze specifického druhu modřínu, který je odolnější a nahradí dříve používaný smrk. „Účet se vyšplhá na více než dvacet milionů korun,“ uvedla mluvčí.
V dubnu se hrad otevře jen o víkendech a velikonočních svátcích, ve všední dny zůstanou jeho brány ještě uzavřeny. Od května se ale provozní doba vrátí do tradičních kolejí. A návštěvníci se opravdu mají na co těšit. Na prohlídkové trase je totiž čeká řada novinek.
„Do barokní ložnice se vrátil zrestaurovaný a novým rámem opatřený obraz Otislava z Kopenic v nadživotní velikosti a expozici věnované Berchtoldům doplnila část sbírky obuvi, která byla dlouhodobě zapůjčena v Muzeu Jihovýchodní Moravy,“ prozradila Šnajdarová. Turisté si tak prohlédnou třeba dětské botičky ze Sibiře, ušité z tulení kůže, tradiční asijskou obuv z hedvábí zvanou „zlatý lotos“, která je zajímavá svou miniaturní velikostí, nebo hedvábné střevíčky šlechtičen z 19. století „Nejstarším kouskem sbírky je dámský vyšívaný pantoflíček, který je datován okolo roku 1610 a možná jej nosila některá dáma z rodu Zástřizlů,“ prozradila Šnajdarová. Hrad návštěvníkům nabídne i oblíbené červencové noční prohlídky nebo vánoční štěpánskou akci.
Zámek Buchlovice otevřel náruč turistům už 1. března, kdy jim zpřístupnil zahradu a o víkendech dokonce i interiéry nejvýznamnějšího barokního šlechtického sídla v České republice. „Od dubna už začneme provádět i ve všední dny s prohlídkami vždy v 11 a 14 hodin, o víkendech pak od 9.30 do 16 hodin,“ informovala Ivana Šupková, kastelánku zámku Buchlovice. Jeho návštěvníci se opět dočkají dubnové Tulipománie, víkendu otevřených zahrad, červencové výstavy růží a Vánoc na zámku. „Sezónní výstavou zaměřenou na téma slavností z grafické sbírky Berchtoldů se zámek připojí k Roku šlechtických slavností, potrvá od července do října,“ doplnila Šnajdarová.