Panský dvůr vstává „z popela“
Foto: iDobryDen.cz
Léta chátrající kulturní památka Panský dvůr v Kunovicích ožívá! První vlaštovkou jeho nové éry byla revitalizace veřejného prostranství, která spolkla více než třináct milionů korun. Stavební práce představovaly vybudování inženýrských sítí, komunikací a části parkových úprav.
Buldozer nejprve srovnal se zemí všechny budovy, s nimiž plán proměny nepočítá a nebyly památkově chráněny. Jelikož při pohybu v blízkosti některých dokonce hrozilo nebezpečí úrazu, jejich demolice byla nutná, vysvětlil Jiří Vařecha, starosta Kunovic.
Demoliční četu v březnu vystřídali stavaři, kteří se pustili do výstavby kanalizace, vodovodu, plynovodu, chodníku a komunikace. Samozřejmostí bylo veřejné osvětlení, provedení sadových úprav a osázení prvků městského mobiliáře a dětských atrakcí, přidává Vařecha.
První etapa revitalizace Panského dvora přišla na 13,5 milionu korun, jedenáctimilionovou finanční injekci získala radnici z Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Střední Morava Evropské unie. Městská pokladna zchudla bezmála o 2,5 milionu korun.
Panský dvůr se podle plánů radních po rekostrukci promění v dominantu města. Kulturní památka se změní v kulturně-společenské centrum s knihovnou, multifunkčním společenským sálem i ubytovacími kapacitami. Občanům zároveň umožní jejich každodenní rekreaci v odpočinkové části, neboť projekt počítá i s malým parkem v srdci města, který kromě zeleně, pískem vysypaných cestiček a laviček přiláká i hřištěm na petanque, prozradil další plány první muž Kunovic.
Panský dvůr je rozsáhlý komplex pozdně renesančních budov v centru města, který v minulosti sloužil jako hospodářský dvůr lichtenštejnského panství. Ještě v roce 1625 byl zaregistrován jako zámek Kunovský, až v pozdějších letech je připomínán už jen jako panský dvůr. Z dochovaných pramenů je možné usuzovat, že historie nemovité kulturní památky sahá zhruba do roku 1667.