Parkovné u nemocnice je drahé, ale kolik vynáší, to vedení tají

Parkovné u nemocnice je drahé, ale kolik vynáší, to vedení tají
Foto: sal
Uherské Hradiště Zprávy 10 / 03 / 2015

Uherskohradišťská nemocnice tají tržby z parkovného. Jeho cena je přitom skoro nejvyšší ve městě, více se za parkování platí jen v samotném srdci Uherského Hradiště. I proto pacienti a návštěvy komplikují život obyvatelům okolních bytových domů, u kterých obsazují bezplatná parkovací místa...
Nemocnice otevřela parkoviště u nového vjezdu do areálu začátkem září, v provozu je tedy skoro půl roku. Kolik do automatu lidé naházeli, to vedení drží pod pokličkou. „Jde o interní ekonomickou informace, kterou nechceme zveřejňovat,“ reagovala tisková mluvčí Dana Lipovská. Tržby jsou podle ní součástí příjmů nemocnice stejně jako platby od zdravotních pojišťoven. „Používáme je mimo jiné i na údržbu komunikací, parkovacích ploch a zeleně,“ uvedla Lipovská.
Na parkovišti u nemocnice i v jejím areálu jsou platební podmínky stejné. Prvních třicet minut je zdarma, dalších za 15 korun a za každou započatou hodinu si pak nemocnice účtuje 25 korun. Za dvě hodiny to tak dělá 40 korun, hlouběji sáhnou řidiči do peněženek jen v srdci městské památkové zóny. „Sazebník parkovného vychází z ekonomické kalkulace a výše nákladů na údržbu a správu parkovacích ploch, komunikací a zeleně v areálu. Je nastavený tak, aby nezatížil pacienty tolik jako při parkování v centru města, ale zároveň je zárukou, že se nemocnice nepromění ve vyhledávané levné parkování,“ vysvětlila Lipovská.
I přesto se Uherskohradišťská nemocnice potýká s nešvarem, který se už snaží vymýtit městská policie. Řidiči si totiž v jejím areálu vůbec nelámou hlavou s respektováním dopravního značení, parkují, kde je napadne, a klidně zablokují i výjezd sanitek... Zákaz parkování za bránou přesto není na pořadu dne. „V žádném případě nám nevadí. Naopak, pacienti mají mít možnost zaparkovat před oddělením, na které jdou. Jen musí respektovat pravidla,“ zdůraznila mluvčí. Nemocnice ostatně vyčlenila dvě velké parkovací plochy pro zaměstnance, kteří už tak neblokují místa před odděleními pacientům. „Když přijedou, mají kde zaparkovat. Určitě to ale není na trávě, v zákazu zastavení nebo na chodnících,“ připomněla Lipovská.

autor: PETR ČECH
TOPlist