Parkující koloběžky ohrožují nevidomé

Parkující koloběžky ohrožují nevidomé
Foto: Vojtěch Železník  /  Koloběžky ve vodících liních jsou pro zrakově postižené nečekanou překážkou.
Uherské Hradiště Zprávy 30 / 04 / 2021

I když sdílené koloběžky v Uherském Hradišti teprve „roztahují křídla“, už se objevují první problémy s jejich parkováním, respektive odkládáním. Hlavně na chodnících totiž ohrožují zrakově postižené.

„Jde o nešvar, který půjčování koloběžek provází ve všech městech. A Uherské Hradiště není výjimkou. Když se lidé dopraví, kam potřebují, s parkováním si hlavu nelámou. Zanechají je na místech, kde jim takzvaně upadnou od ruky,“ posteskl si Vojtěch Železník, vedoucí uherskohradišťské pobočky Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR.

Největším problém je, když elektrokoloběžka zůstane „zaparkovaná“ ve vodicí linií pro zrakově postižené. „Když už si ji někdo půjčí, má ji vrátit na místo pro parkování. I ponechání u zdi je průšvih, zeď je totiž pro nevidomé přirozenou vodicí linií. S bílou holí se do koloběžky akorát zamotají a ještě jim spadne do cesty,“ říká Železník, který apeluje na veřejnost, aby při odkládání sdílených dopravních prostředků byla ohleduplná. „Špatně zaparkovaná koloběžka může nejen nevidomému, ale i slabozrakému člověku dost znepříjemnit den. A navíc způsobit vážná zranění,“ zdůraznil Železník.

Tagy článku

TOPlist