„Pavlačová hádka o vánoční strom

„Pavlačová hádka o vánoční strom
Foto: zde  /  Vzrostlý smrk na sídlišti Sídliště nakonec zůstal stát na svém místě.
Uherský Ostroh Zprávy 07 / 12 / 2010

Kácení stromů je v Uh. Ostrohu citlivé téma i několik týdnů po ukončení rozsáhlé obnovy městské zeleně. Kritiku si v jediném roce vyslechli minulí i současní zastupitelé.
V létě lidé radnici vytýkali, že se kácí především kvůli tomu, že úřad na revitalizační projekt čerpá dotace, později úředníkům spílali kvůli řezání v čase vegetace, jež podle zákona trvá od dubna do posledního září. Minulý týden se u jednoho z panelových domů na sídlišti „Sídliště“ lidé hádali kvůli vzrostlému smrku. Dělníci, kteří jej přijeli pokácet, nakonec jen prořezali spodní větve a odjeli pokácet strom, který stál opodál. Obyvatelé bytu, kterému strom cloní, přitom radnici oficiálně požádali o jeho odstranění.
„Obdrželi jsme žádost o pokácení stromu kvůli velkému zastínění přízemního bytu. Shodou okolností jde o smrk, a tak jsme si řekli, že ho po odstranění využijeme jako městský vánoční strom,“ řekla starostka Hana Příleská. „Ostatně město občas využívá nabídky občanů. Než aby nepotřebný strom spálili, tak se ještě může využít třeba jako vánoční. Jde tak o dvojí užitek.“
Návrh Josefa Jestřabíka pokácet zhruba pětačtyřicet let starý smrk na Sídlišti však ostatní spolubydlící odmítli. Vznikla tak úsměvná „hádka“. Posuďte sami:
„V bytě je kvůli stromu úplná tma. Všude, kde jsou stromy blízko domu, tak je prořezali. A já to mám stále přímo u okna,“ řekl nespokojeným sousedům Josef Jestřabík, obyvatel přízemního bytu. „Naopak já bych byl rád, kdyby strom vyrostl aspoň ještě tak tři metry navrch. Jsem rád, že mi tam slunce odpoledne nesvítí a mám tam příjemně,“ oponoval Miroslav Zápařka, který bydlí ve druhém patře. „Město by raději mělo sundat břízu, ale na to oni nechtějí slyšet. Podívejte se, vždyť mně ten strom cloní ze všech nejvíc a rozhodně mi to nevadí. Když to panu Jestřabíkovi tak vadí, tak se klidně může uřezat ještě jedno spodní patro větví, ale strom tady chci,“ prohlásila Věra Doležalová, obyvatelka bytu v prvním patře. „Ale to nic neřeší. Bylo by tam jen trochu víc světla, ale pořád by tam byla tma,“ poznamenal smutně Josef Jestřabík.
Uh. Ostroh bude mít podle tradice i letos dva vánoční stromy. Jeden vyzdobili a rozsvítili včera na centrálním náměstí Sv. Ondřeje, druhý stojí na nádvoří zámku.

autor: ara, zde
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace