Pediatři nemají zájem, děti čeká dojíždění

Pediatři nemají zájem, děti čeká dojíždění
Foto: ilustr.
Březolupy Zprávy 04 / 02 / 2012

Dny dětské ordinace v Březolupech jsou sečteny. Její dveře se prvního června nadobro uzavřou. Scénář, který se nelíbí starostovi ani rodičům dětí, odvrátí jedině příchod nového lékaře. Jenže... Žádný z pediatrů o stěhování do obce nemá zájem. O dětské pacienty se však všichni rádi postarají ve vlastních ordinacích.
„Bohužel, pediatři nejsou ochotni do naší ordinace zajíždět. A návrh na rozšíření nemocniční ambulance o Březolupy nebyl zdravotní pojišťovnou ani odbornou společností pediatrů v Uherském Hradišti akceptován,“ posteskl si Petr Kukla, starosta Březolup. Když se do konce května situace nezmění, dětská ordinace v obci skončí. „Jen se zbytečně vyvolala hysterie. Představy pana starosty jsou přitom naprosto nereálné, rozšíření sítě pediatrů není při stávajícím demografickém a ekonomickém vývoji potřebné a ani finančně únosné,“ zdůraznila Parvine Gricová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Zlínského kraje. Kdyby podle ní lékař do obce pravidelně dojížděl, tak si ani nevydělá na nájem a inkaso... „A samozřejmě by naprosto rezignoval na modernizaci ordinace, což by se odrazilo na kvalitě poskytované péče, což nemůžeme dopustit,“ dodává Gricová.
Vrásky na čele Březolupským přidělal avizovaný odchod doktorky Ireny Bartošové. „V dědictví jsem získala ordinaci na poliklinice v Uherském Hradišti, placení ordinace v obci se tudíž pro mě stává neekonomické. Všechny děti z obce ale velmi ráda ošetřím,“ nechala se slyšet Bartošová, která březolupskou ordinaci opouští po dlouhých 23 letech. I když ji po dohodě se zdravotní pojišťovnou uzavře až 31. května, od 1. února razantně omezuje činnost. „Mé obavy se naplnily. Ordinovat bude jen dva dny v týdnu po minimálně dvou hodinách, v další dny zajistí akutní zdravotní péči ve své hradišťské ordinaci, což je naprosto nedostačující,“ je přesvědčen Kukla. Nic ale neudělá. Jedinou nadějí rodičů je příchod nového lékaře. Ten je však podle informací DOBRÉHO DNE naprosto nereálný...
Ani jeden ze 30 pediatrů na Uherskohradišťsku totiž nemá o dojíždění, natož stěhování do Březolup zájem. „Když si to lékař spočítá, zjistí, že by byl ještě prodělečný. Všichni si myslí, že vyděláváme statisíce, ale realita je kapánek jiná. Dojíždění je prostě neekonomické, zvlášť když v okolí je řada pediatrů,“ říká Gricová. Spousta dětí už vzhledem ke stávající situaci přešla k jinému lékaři, počet „sirotků tak klesl ze 130 zhruba o třetinu.
Obavy rodičů, že by o jejich ratolesti nebylo postaráno, jsou podle pediatrů zcela bezpředmětné. Jasně totiž deklarují ochotu okamžitě všechny březolupské děti převzít. „Jen za námi musí jezdit, což by vzhledem k malým vzdálenostem neměl být žádný problém. Vždyť v republice jsou i místa, kde se za lékařem dojíždí i třicet kilometrů,“ vzkázala rodičům Gricová. Březolupští přitom mají nejbližšího pediatra v sousedních Bílovicích, což je pouze šest kilometrů... „Velká část rodičů už navíc písemně vyjádřila ochotu dojíždět do ordinace doktorky Bartošové v Uherském Hradišti,“ podotkla.

autor: PETR ČECH
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace