Peníze ze sbírky „spolkne“ neurorehabilitace

Peníze ze sbírky „spolkne“ neurorehabilitace
Foto: Veronika Nováková  /  Adámkovi Zubalíkovi intenzivní neurorehabilitace prospívají.
Kněžpole Zprávy 17 / 02 / 2021

Sbírka pro Adámka Zubalíka z Kněžpole, který trpí mozkovou obrnou, na platformě Donio.cz skončila. Lidé za velmi krátkou dobu vybrali celou cílovou částku 60 300 korun. Devítiletému chlapci zajistí tolik potřebné rehabilitace na Neurorehabilitační klinice AXON ve Zlíně, které jsou jinak pro rodinu finančně náročné.

„S ohledem na složitou dobu, která se dotýká všech, je pro naši rodinu překvapující, kolik hodných a přejících lidí se dokázalo spojit a vybrat pro Adámka takovou sumu peněz. Všem chci poděkovat a slíbit, že Adámek bude poctivě cvičit, aby se zdravotně co možná nejvíce zlepšil,“ svěřila se maminka Dagmar Zubalíková.

Její syn přišel na svět spolu se sestrou, dvojčetem Adélkou. Rodiče mezi dětmi sice viděli rozdíl, ale do dvou let věřili, že se to změní. Adámkovi však byla diagnostikována mozková obrna, která postihla všechny končetiny a také jeho psychomotorický vývoj. Jeho stav zlepšují rehabilitace, které jsou však pro rodinu finančně nákladné. Pojišťovny je totiž hradí jen z malé části nebo vůbec. „Děti jako Adámek potřebují absolvovat intenzivní rehabilitace tohoto typu opakovaně, aspoň čtyřikrát ročně. Jsem ráda, že veřejnost jeho píli podpořila, může mu to posloužit jako velká motivace k dalším pokrokům,“ uvedla Jarmila Zipserová, zakladatelka a primářka kliniky.

Jenže všichni takové štěstí nemají. Nadační fond AXON pro zvýšení povědomí o problematice proto spustil iniciativu AXON pomáhá a vybraným pacientům zaplatí odborné služby za 20 milionů korun. „Léčba poškození mozku na všech úrovních centrální nervové soustavy je náročná finančně i psychicky, pacienty i blízké provází nejistota a obavy o budoucnost. Prostřednictvím fondu proto poskytneme odbornou i finanční pomoc těm, kteří na léčbu nemají dostatek vlastních prostředků,“ vysvětlila Zipserová, která dlouhodobě upozorňuje na systémové selhání v pomoci při poskytování následné péče pro pacienty se zdravotním znevýhodněním.

Tagy článku

TOPlist