Pět členů v maturitní komisi? Ve vzduchu visí problém

Pět členů v maturitní komisi? Ve vzduchu visí problém
Foto: ilustr. web
Uherský Brod Zprávy 05 / 05 / 2020

Fakta jsou tato. Podle § 22 odst. 1 vyhlášky č. 442/1991 Sb. má zkušební maturitní komise tři stálé členy, mezi kterými je třídní učitel, a také dva další členy, přičemž jedním z nich je učitel zkoušeného předmětu. Celkový počet pěti členů je tedy ideální stav, jehož dosažení ovšem nemusí podmínky konkrétní školy vždy umožnit. A právě to je problém, který je nejen pro Ladislava Kryštofa, ředitele brodské Střední školy - Centra odborné přípravy technické, možná největší hrozbou pro zdárné zvládnutí letošních maturit. Pro Kryštofa je navíc hrozba dvojnásobná. Jeho vysoce specializovaná škola, která je zaměřena na puškařské, strojírenské a rytecké obory, ale také na prodavače střeliva, totiž musí zajistit dostatečný počet předsedů jak k maturitám, tak i k závěrečným učňovským zkouškám.
O co přesně jde?
„Ve dvou maturitních třídách je dohromady na čtyřicet studentů. Jenomže u nás existuje také projekt, kdy výuční list získávají po závěrečných zkouškách i žáci třetích ročníků maturitního studia,“ vysvětluje ředitel Ladislav Kryštof. „Největší problém je momentálně v tom, že předsedy maturitních komisí a závěrečných učňovských zkoušek tvoří kantoři z jiných škol. Existuje tedy obrovské riziko, že si tyto předsedy nedokážeme zajistit. Může se lehce stát, že učitel zůstane z obavy před nákazou koronavirem doma. Nebo že jeho škola řekne, že jí ze stejného důvodu chybí lidi, takže ho té naší nemůže pustit z obavy, že by nezvládla vlastní zkoušky. Osobně to vnímám jako obrovské riziko.“
Že jsou obavy ředitele Kryštofa oprávněné, to dokládá i fakt, že spousta odborníků v komisích je ve věku 60+, což je v boji s nemocí Covid-19 vůbec nejohroženější skupina. „Může se stát, že řada učitelů nakonec zůstane doma,“ poznamenal ředitel.
Navíc v pozadí celé věci doutná zatím neřešitelný problém „kam se studenty“. Brodskou školu navštěvují žáci z celé republiky, několik jich dojíždí ze Slovenska. A jak nejspíš tušíte, domov pro ně má omezenou kapacitu 128 míst, přičemž pokoje se dvěma nebo třemi lůžky bude moci obsadit jen jeden student. „Pokud to tak bude, což je vzhledem k epidemiologickým opatřením téměř jisté, s volnou kapacitou jsme rázem někde úplně jinde. Navíc dosud nemáme informace, jak by to bylo se slovenskými studenty. Jestli skončí v karanténě, objevil by se další problém…,“ poznamenal Ladislav Kryštof. 

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist