Petice ani politici neuspěli. Dominikáni v Brodě končí

Petice ani politici neuspěli. Dominikáni v Brodě končí
Foto: ilustr., web  /  Dominikánský kostel s klášterem v Uh. Brodě
Uherský Brod Zprávy 03 / 06 / 2014

Dominikánský klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie zůstane i s přilehlými pozemky v majetku řeholnického řádu, avšak účast mnichů se už omezí jen na jedinou akci v roce, na říjnovou Růžencovou pouť. Alespoň podle příslibu, který řeholníci dali městu. Provinciál řádu Benedikt Mohelník potvrdil, že dominikáni Uherský Brod opustí. Avšak kdo se bude nadále starat o vůbec nejvyhledávanější památku ve městě, to jasné není.
O setrvání dominikánů ve městě se silnou komunitou věřících usilovala petice i vedení města, které se obrátilo s prosbou o pomoc i na polské zástupce řádu v Gieraltowicích. „Situace je velmi špatná. Benedikt Mohelník přicestoval věřícím v Brodě jen vysvětlit důvod opuštění kláštera. Ale kdo se bude o areál dál starat, to neřekl,“ komentuje starosta Patrik Kunčar. „Klášter a kostel leží v centru města a prohlídky tady zajišťují průvodkyně z městského informačního centra. Na víc ale vliv nemáme, další správa je na církvi. Obavy jsou také se zajištěním Růžencové pouti, na kterou jezdí tisíce lidí,“ doplnil místostarosta Jan Hrdý.
První ze tří mnichů už město opustil, další ho mají postupně následovat, nejspíš do konce letních prázdnin. „Jistě, v očích laické veřejnosti jde „pouze“ o tři mnichy, ale zároveň se jedná o trojici vysvěcených kněží, kteří jsou výraznou oporou pro duchovní správu farnosti. Navíc dokázali udržet v provozu celý areál. Zatím si vůbec nedokážu představit, jak by Josef Pelc, současný děkan a farář v jedné osobě, situaci zvládal,“ poznamenal už dřív Patrik Kunčar.
„Věřím, že se vše v dobré obrátí. Podle slov provinciála patří k jedné z variant řešení příchod komunity sester, které to zvažují. Takže o areál by mohlo být postaráno. Pokud ne, tak nastane prostor pro hledání řešení. Je možné, že se areál do správy farnosti nějakým způsobem zařadí, v tuto chvlí je ale předčasné o tom hovořit,prohlásil Josef Pelc s tím, že v přechodném období by měl jeden z dominikánských mnichů v Brodě zůstat. „Nechci tím obhajovat řád dominikánů, ale zároveň nechci foukat do ohýnku nějaké rozepře.
Dominikáni působili v Brodě od 13. století s přestávkou v časech socialistické republiky. Odchod považují za dočasný. „Jsme si vědomi, že toto rozhodnutí není jediným možným, ale za dané situace ho považujeme za správné. Opuštění těchto klášterů v Uherském Brodě i Znojmě není negativním hodnocením řeholního života a apoštolského působení bratří, ale snahou o zlepšení vnějších podmínek života komunit a našeho poslání. Proto jsme také došli k závěru, že je třeba opustit oba kláštery, protože opuštění pouze jednoho by výraznější efekt nepřineslo. Uvědomujeme si, že je to bolestný krok, neboť přerušujeme historicky dlouhodobé působení bratří v těchto místech, a především přerušujeme spolupráci a pouta s lidmi, kterým jsme sloužili a kteří naopak přispívali k našemu životu a poslání,“ uvádí kapitula v písemném vysvětlení svého odchodu. „Bereme v úvahu, že odchod z těchto míst může být vnímán jako sporný s ohledem na nová povolání, protože dojde k omezení záběru naší přítomnosti. Do budoucna však toto rozhodnutí otevírá možnost nových fundací ve větších městech, která více odpovídají povaze našeho dominikánského poslání, pokud přírůstek nových povolání umožní zakládat nové komunity.“

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace