Petice za zemní plyn pro CTZ končí, podpořilo ji přes tisíc lidí
Foto: iDobryDen.cz
Petice za čistou variantu CTZ je v cílové rovince! Její signatáři z iniciativy za „Čisté Hradiště“ ještě nemají pod střechou všechny podpisové archy, ale počet podpisů odhadují na více než tisíc. Obyvatelé tak podle nich dali jasně najevo, že chtějí stávající uhelný prach vyměnit za zemní plyn a odmítají spalovnu i bioplynovou stanici.
„Kdo bydlí v okolí teplárny, iniciativu vítá, nesetkali jsme se s negativními reakcemi. Všichni společně usilujeme, aby zastupitelé plně podpořili variantu náhrady kotlů na uhlí za kogenerační jednotky, kde bude jediným palivem zemní plyn,“ informoval Jakub Grós, předseda petičního výboru Čisté Hradiště s tím, že iniciativa vzbudila velký zájem i emoce. „Spousta lidí nám nabídla místa pro jednodenní petiční stánek, petiční místo nebo sami aktivně sbírají podpisy, což jasně dokazuje, že jim záleží na výběru nového paliva pro teplárnu,“ zdůraznil Grós.
Přesný počet podpisů však zatím ještě nezná, protože jejich sběr skončí až v úterý 30. června. „Když jsme se o problém začínali zajímat a vzešla idea petice, bylo naším cílem čtyřciferné číslo. Ještě máme posledních pár dní, kdy nás čeká poslední kontaktní akce, ale můžeme prozradit, že se o dosažení cíle už nemusíme obávat,“ prozradil Grós. Petiční akce tak už podle něj neskončí fiaskem.
Petiční výbor mezitím pečlivě prochází každý arch, snaží se označit duplikáty nebo neplatné podpisy, aby petice měla svou váhu a nebyla napadnutelná. „I proto žádáme všechny, kteří ještě chtějí petici podepsat, aby vyplnili řádně všechny údaje. I třeba jen neúplná adresa znamená neplatný záznam. Následná kontrola nebo dohledávání jsou časové náročné, zejména v situaci, kdy se jedná o dobrovolnou aktivitu ve volném čase souběžně se zaměstnáním,“ poznamenal Grós.
Signatáři však nesbírají jen podpisy, ale setkávají se s odborníky z teplárenské oblasti i zastupiteli. „Diskutujeme a předáváme informace, které máme k dispozici. Ekonomickou nevýhodnost spalovny oproti vlastním zdrojům tepla však necháváme odpovědným. Zůstáváme nestranní a zaměřujeme se na možný dopad na kvalitu žití a zdraví,“ říká František Pecha, další z členů petičního výboru.
Hlavním cílem petice je podle signatářů informovat obyvatele a dát jim možnost se vyjádřit. Jelikož počty podpisů rostou, je zřejmé, že spalování komunálního odpadu, vodárenských kalů nebo skladování zapáchajícího odpadu nepovažují za preferovanou variantu. „Potkali jsme se s mnoha občany a někteří zastávají názor, že technologie už pokročila a nemusíme se bát. Bohužel realita je jiná a vždy hraje svou roli lidský faktor. A proto je umístění spalovny velmi rizikové,“ zdůraznil Grós. Sběr podpisů končí v úterý 30. června, kdy petenti rozbijí stánek na Masarykově náměstí.
Ve středu 1. července pak petici převezme Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště. „Žádný verdikt ještě nepadl, rozhodne se až podle studie a výhodnosti pro město i občany. Kritérií je celá řada, přičemž dopad na životní prostředí a zdraví lidí je jedním z nejdůležitějších,“ nechal se slyšet Blaha.