Petice zabrala. Rekonstrukce církevní školy se odsouvá na neurčito

Petice zabrala. Rekonstrukce církevní školy se odsouvá na neurčito
Foto: koláž DOBRÉHO DNE
Uherský Brod Zprávy 22 / 02 / 2019

Plány Katolické základní školy Uherský Brod na rozsáhlou rekonstrukci berou pomalu za své. Na „vině“ je bezmála 500 signatářů petice ze sídliště Židovna, kde škola sídlí. Projekt čeká po protestech zásadní úprava, což začátek stavebních prací odsouvá na neurčito. V ohrožení je navíc i čerpání dotace, bez které se škola neobejde. „Ano, petice lidí do tohoto projektu zasáhla. S nástavbou problém nebyl, ale co jim vadilo především, to byla přístavba do vnitrobloku, která je v těsné blízkosti oken bytů paneláku,“ komentuje novou situaci Ferdinand Kubáník, starosta Uherského Brodu.

Co stojí v pozadí petičního úspěchu?
Po negativním projednání v zastupitelstvu města jsme požádali vedení školy, aby projekt upravilo. Ovšem čas byl šibeniční. Zkoušeli jsme jednat na Centru pro regionální rozvoj ČR o prodloužení termínu, ale škola si již jedenkrát termín prodloužila a bylo nám sděleno, že podruhé už to není dle dotačních pravidel možné.

Lidé z Jirchářské ulice si ještě před vznikem petice stěžovali, že jim bývalé vedení města zatajovalo přípravu stavebních prací. Plánujete po vypracování projektu veřejné setkání nebo debatu s obyvateli?
Projekt zpracovávala katolická škola, která měla asi více komunikovat s obyvateli, kteří bydlí v bezprostřední blízkosti. Záměr na prodej budovy byl zveřejněn před dvěma lety a tehdy žádná námitka nedorazila.

Zřizovatel školy, kterým je Arcibiskupství olomoucké, sice na nutnou evropskou dotaci dosáhl, ale čerpat ji nakonec nemusí. Což by znamenalo ponechat školu bez úprav, v současné podobě. V čem je problém?
Rada města sice tento projekt odsouhlasila včetně prodeje budovy, ale kompetentním orgánem města, který v těchto věcech rozhoduje, je zastupitelstvo. A právě tady se podpora k prodeji nenašla. To už ale bylo po zveřejnění petice a právě tady si myslím, že nastal zlom.

Škola se také neobejde bez prodloužení nájemní smlouvy s městem Uherský Brod, vlastníkem budovy. Získá ho?
Katolickou školu ve městě podporujeme, proto prodloužení nájemní smlouvy vyhovíme. Budeme však hledat jiné řešení, jak dostat školu v rámci našeho města pod jednu střechu.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist