Petici podepsalo 218 lidí, konkurz to neovlivnilo

Petici podepsalo 218 lidí, konkurz to neovlivnilo
Foto: ilustr.
Ořechov Zprávy 26 / 07 / 2012

Zlou krev vyvolala rošáda na postu ředitele Základní školy v Ořechově. Třebaže obyvatelé sepsali petici na podporu stávající ředitelky, funkci neobhájila. Ortel vyřkla starostka Jarmila Jilgová, podle které byl výsledek konkurzu jednoznačný. Končící Blanka Andrýsková však hovoří o velkém podrazu. Opoziční zastupitelé zase o snaze vystěhovat školu...
„Starostka mě ubezpečovala, že není důvod ke změně, že jsou se mnou všichni spokojeni. Konkurz je prý jen formalitou. Ale už při pohovoru jsem měla divný pocit. A nakonec jsem skončila druhá, což považuji za velký podraz,“ kroutí hlavou Blanka Andrýsková, která do prvního srpna musí vyklidit kancelář. „Změna vůbec nebyla nutná, za dvanáct let v čele školy odvedla paní ředitelka kus práce, navíc vždy obci dokázala ušetřit finanční prostředky. Její odvolání nikdo nechápe, ostatně lidi v obci hodně pobouřilo,“ říká Zdeněk Svoboda, opoziční zastupitel Ořechova. Důkazem budiž petice, kterou podepsalo 218 obyvatel, což je 37 procent oprávněných voličů! Jelikož Ořechov nemá radní, rošádu posvětila sama starostka. „Doufala jsem, že paní Andrýsková vyhraje. Jenže konkurz byl jednoznačný a po debatě s koaličními zastupiteli jsem se rozhodla jeho výsledek respektovat,“ reagovala Jarmila Jilgová, první žena Ořechova. „Zákon zřejmě neporušila, ale rozhodnutí o tak závažné věci mělo projednat zastupitelstvo. Jenže starostka ignorovala nejen předsedu komise školství, ale i názor mnoha občanů a zejména skoro všech rodičů žáků vyjádřený v petici a jmenovala novou ředitelku,“ prohlásil Svoboda.
Opoziční zastupitelé jsou přesvědčeni, že za nečekanou rošádou je snaha přestěhovat školu do podkroví mateřské školy, čemuž stávající ředitelka nebyla zrovna nakloněna. „Nevidím to jako dobré řešení, ať už z hlediska celkové organizace, spojení se školkou nebo kvůli absenci tělocvičny. Byl by to krok zpět. Ale byla jsem připravená rozhodnutí zřizovatele respektovat,“ uvedla Andrýsková. „Když se škola přestěhuje do podkroví, je to první krok k její likvidaci. Prostory nad školkou jsou naprosto nevhodné, navíc bychom pravděpodobně přišli o pátý ročník. Vládnoucí koalice se jen snaží uvolnit budovu, aby s ní naložila podle libosti,přitom škole slouží více než sto let, tvrdí Svoboda.
Na Základní škole v Ořechově se učí pouze první stupeň, navštěvuje ji 28 dětí, které usedají do lavic jen ve třech třídách. Starostka plánované stěhování školy nepopírá, nicméně odmítá, že by sehrálo nějakou roli při konkurzu. „Vždyť Blanka Andrýsková s námi spolupracovala, několikrát jsme seděli u jednoho stolu s projektanty a řešili co a jak,“ říká Jilgová. Přesunutí školy do nevyužitých půdních prostor se podle ní plánovalo už v minulém volebním období, kdy byla u „kormidla“ současná opozice. Důvodem byly a jsou finance. „Výrazně se sníží provozní náklady, navíc stávající budova školy nevyhovuje hygienickým podmínkám, střechou zatéká. Její oprava by byla hodně náročná. A tak je výhodnější zrekonstruovat prázdné podkroví nad školkou, kde jsou sice prostory menší, ale vyhovovaly by bezpečnostním i hygienickým předpisům,“ je přesvědčená starostka Ořechova.

autor: PETR ČECH
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace