Petici za čisté Hradiště podepsalo 2 727 lidí!
Foto: iDobryDen.cz
2 727! Tolik lidí podepsalo petici Za čistou variantu teplárny CTZ v Uherském Hradišti, kterou její signatáři ve středu odevzdali starostovi města. Obyvatelé tak vyslali jasný signál, že chtějí stávající uhelný prach vyměnit za zemní plyn a odmítají spalovnu nebo bioplynovou stanici.
„Určitě jsme spokojeni, počet podpisů nám trošku vyrazil dech, o tom se nám ani nesnilo. Měli jsme jen měsíc a omezené prostředky. Když jsme se o problém začínali zajímat a vzešla idea petice, bylo naším cílem aspoň tisíc podpisů. Konečná cifra je trojnásobná, což je malý zázrak,“ svěřil se Jakub Grós, předseda petičního výboru Čisté Hradiště. Osmdesát procent podpisů je od lidí s trvalou adresou v Uherském Hradišti, ostatní jsou z okolních obcí.
Čisté Hradiště ve středu předalo 175 petičních archů Stanislavu Blahovi, starostovi města. „Petici vnímáme pozitivně. Je to důkaz, že se lidé o život ve městě aktivně zajímají. Rozhodnutí, jakým palivem nahradit spalování uhlí v teplárně, bude složité a každý názor je třeba zvážit, ať už bude pro nebo proti jakékoliv z posuzovaných variant,“ reagoval Blaha. „Starosta nám věnoval více času, než jsme doufali. Věřím, že jsme jej přesvědčili, že nejsme skupina křiklounů, ale máme vše pečlivě prostudované a podložené fakty. Slíbil nám pokračovat v otevřenosti ohledně spalovny, pozval nás na plánované exkurze do jiných spaloven a přislíbil veřejné diskuze,“ komentoval předání petice Grós.
Petice se ve městě podepisovala na deseti místech, petiční výbor uspořádal i diskuzi s veřejností a vedle vypracované studie jednotlivých řešení paliva pro CTZ zpracoval i soubor několika desítek havárií a ekologických dopadů spaloven na životní prostředí v Česku. „Záměrně se nepouštíme do ekonomických nebo politických aspektů daných variant, ale primárně se zaměřujeme na dopad na zdraví obyvatel a okolí, ve kterém žijí,“ zdůraznil Grós.
Jaké palivo nakonec nahradí hnědouhelný prach, je zatím ve hvězdách. Kdyby bylo jen na lidech, vyhraje zemní plyn. Teplárna CTZ a radnice, která má ve společnosti 49% podíl, aktuálně čekají na studii odborníků z Vysokého učení technického Brno. „Žádný verdikt ještě nepadl, rozhodneme až podle studie a výhodnosti pro město i občany. Kritérií je celá řada, přičemž dopad na životní prostředí a zdraví lidí je jedním z nejdůležitějších,“ zdůraznil Blaha. „Je však zvláštní, že VUT snad vůbec nepracuje s variantou plynofikace s decentralizací zdrojů, ale zabývá se pouze areálem CTZ. O komplexním a ideálním řešení pro Uherské Hradiště se tak nemůžeme bavit, nehledě na to, že na studii nepracuje žádná odborná instituce zabývající se životním prostředím,“ poznamenal František Pecha, člen petičního výboru.
Studie VUT každopádně spatří světlo světa v září. „Věřím, že petice bude mít na zastupitele pozitivní dopad. Ale to je teprve začátek, vše budeme bedlivě sledovat. Teď nesmíme usnout na vavřínech a vše musíme dotáhnout do rozumného kompromisu neohrožujícího naše okolí a zdraví obyvatel,“ vzkázal Grós.