Petr Skála, správce Staroměstského orloje, opraví Jankovicím unikátní věžní hodiny
Foto: Spolek pro rekonstrukci věžních hodin kostela Nanebevzetí Panny Marie v Jankovicích
I když se věž kostela Nanebevzetí Panny Marie v Jankovicích pyšní ciferníkem, čas už dlouhá desetiletí neukazuje. Unikátní hodinový stroj, kulturní památku někdy z poloviny 18. století, zdobí prach, špína, rez a pavučiny. Blýská se však na lepší časy. Hodiny si totiž vezme do parády restaurátorské eso - akademický sochař Petr Skála, správce Staroměstského orloje.
Ani pamětníci si už nevzpomínají, kdy hodiny fungovaly a jestli vůbec. Mlčí i kronika obce, ve které jsou pouze zprávy o dvojím demontování zvonů a jejich odvozu neznámo kam v roce 1919 a 1942. Každopádně jde o výjimečný hodinový stroj, historickou památku, která si zaslouží lepší osud, říká Robert Bartošík, předseda Spolku pro rekonstrukci věžních hodin kostela Nanebevzetí Panny Marie v Jankovicích.
Hodinový stroj je jedinečnou ukázkou práce zkušeného a pravděpodobně i renomovaného hodináře. Jde o ruční kovářskou práci a zároveň jedinečnou ukázku barokního hodinářství na Moravě, prohlásila Anna Grossová, památkářka Národního památkového ústavu v Kroměříži. Stroj je zhotoven technologií ručního kování. Konstrukční řešení je neobvyklé a má řadu zajímavých detailů, doplnila Radka Borunská z odboru stavebního úřadu a životního prostředí uherskohradišťské radnice. Experti se shodují, že hodiny jsou určitě starší než kostel, postavený v roce 1840. Jejich přesné stáří však určí až restaurování. Očekáváme, že po vyčištění všech dílů objevíme signaturu a dataci, vysvětlila Grossová.
Akademický sochař Petr Skála, správce Staroměstského orloje, zrestaurováním hodinovému stroji vrátí dokonalý technický stav a zároveň odhalí krásu starožitného mechanismu, která je zatím ukrytá pod vrstvou špíny a rzi. Skvělá pověst, která Skálu provází, je zárukou, že se hodiny znovu promění v ukazatel času a vzácnou ukázku barokního hodinářství a řemeslného umu našich předků, prohlásil Bartošík.
Skálův restaurátorský záměr už posvětili památkáři, spolek má v ruce povolení k restaurování od Městského úřadu v Uherském Hradišti a čeká na poslední stanovisko odboru životního prostředí Zlínského kraje, jestli oživení hodin a pravidelné odbíjení času neohrozí kolonii vzácných netopýrů, žijících na půdě kostela. Když jej získají, postaví se do fronty na dotaci. Zkusíme štěstí u Zlínského kraje a ministerstva kultury, podporu nám přislíbila obec Jankovice a Košíky, včetně některých firem. A současně jsme vyhlásili veřejnou sbírku na záchranu věžních hodin jankovického kostela, uvedl předseda spolku.
Finanční prostředky je možné posílat na transparentní účet 2101679541/2010, aktuálně je na něm 8 500 korun. Odhadované náklady jsou však bezmála půl milionu. Jestli všechno půjde podle plánu, na jaře hodinový stroj demontujeme a odvezeme do ateliéru restaurátora. Zpátky se vrátí na podzim, ještě předtím se místní firma postará o ochranu památky před prachem a ptačím trusem, bezpečný přístup ke zvonové stolici a přívod elektrického proudu, čímž zajistíme automatické natahování a synchronizaci času, uzavřel Bartošík.