Petrklíč vsadil na darujme.cz, pomůžete?

Petrklíč vsadil na darujme.cz, pomůžete?
Foto: Město Uherské Hradiště  /  Kamila Nekolová, ředitelka Azylového domu Petrklíč, počítá i s pravidelnou dotací z města.
Uherské Hradiště Zprávy 08 / 05 / 2021

Azylový dům Petrklíč ve Véskách potřebuje pomoc, materiální i finanční. Dary totiž tradičně tvoří část jeho rozpočtu. I proto zařízení, které poskytuje ženám a matkám s dětmi střechu nad hlavou, navázalo spolupráci s portálem darujme.cz. Jeho provoz podpořil velikonočním online koncertem třeba i Jiří Pospíchal.

„Neměli jsme velké očekávání, jakákoliv pomoc je pro nás důležitá. Podpora je vesměs nárazová, souvisí se svátky, adventem, Velikonocemi, ale samozřejmě jsou firmy i lidé, kteří nás podporují pravidelně,“ informovala Kamila Nekolová, ředitelka organizace, jejíž zřizovatelem je město Uherské Hradiště. „Jedná se o běžnou praxi získávání darů v neziskovém sektoru. Jde o formu veřejné sbírky, která je registrovaná na dobu neurčitou a povolená krajským úřadem,“ doplnil Čestmír Bouda, místostarosta Uherského Hradiště. 

I když se kampaň na darujme.cz rozjela v době covidové, nesouvisí s epidemiologickou situací. „Stále častěji jsme slyšeli kritiku na dlouhý proces řešení darovacích smluv nebo osobní setkání, které je pro mnohé zatěžující. Platforma darujme.cz je velmi jednoduchá a navíc je možné posílat jednorázově i nižší částky, třeba dvě stovky. Jsme tak dostupnější pro širší skupinu dárců,“ vysvětlila Nekolová.

Petrklíč však uvítá nejen finanční, ale i materiální pomoc v podobě sportovních pomůcek, oblečení, elektroniky (mobilní telefon, notebook) nebo výbavy pro miminka. „O materiální pomoc azylový dům nežádá. Většinou dárci sami věci vozí po předchozí domluvě. Oblečení, hračky a další věci mají ubytované maminky a jejich děti k dispozici,“ upřesnil Bouda.

Roční rozpočet organizace je 3,7 milionu korun, radnice na provoz ročně přispívá bezmála milionem korun. Na financování se podílí také Zlínský kraj a ministerstvo práce a sociálních věcí. „Zařízení jsme loni dotovali částkou 954 tisíc korun, letos zatím „jen“ 600 tisíc korun, ale další případné žádosti projednáme během roku,“ prozradil místostarosta Bouda. „Zapojujeme se rovněž do všemožných nadačních a grantových výzev, ale žádáme i okolní města. Azyl totiž poskytujeme nejen ženám z regionu, ale i z jiných krajů,“ doplnila ředitelka s tím, že sedm bytových jednotek je dlouhodobě obsazených. Když se jedna uvolní, v pořadníku čekají další ženy v tíživé životní situaci. „V poslední době už žádostí není tolik, protože jsou dostupné sociální byty a je dostatek azylových domů v okolí. I přesto máme pořád plno. Stále přitom platí, že ženy u nás mohou zůstat nejdéle rok. V průměru vydrží tři a půl měsíce,“ prozradila Nekolová.

Tagy článku

TOPlist