Plány lázeňského města: Kontrola aut přes web, více zeleně, nová ulice i stezka

Plány lázeňského města: Kontrola aut přes web, více zeleně, nová ulice i stezka
Foto: ara  /  Starosta Luhačovic Marie Semelová má ze své pracovny výhled přimo na ulici Dr. Veselého, která je nyní v zásadní rekonstrukci.
Luhačovice Zprávy 26 / 11 / 2014

Dvě stovky nebo i více aut pod stálým dohledem na osvětleném a oploceném parkovišti s vjezdem na rezidentní karty. Více zeleně a míst pro oddech. Nablýskaná ulice Dr. Veselého v centru se Zdí cti a nová stezka pro cyklisty, bruslaře a chodce. Na to se v příštích čtyřech letech mohou těšit v Luhačovicích. Ke splnění jednoho z úkolů přitom zbývají už jen dny. Ještě do konce listopadu skončí obnova Jurkovičovy aleje, jejíž součástí je kombinovaná stezka pro cyklisty a pěší. Lázeňské město se tak spojí s přehradou. Mimochodem, podobná stavba se nyní dokončuje ve směru od Pozlovic, obě trasy se tak spojí v ucelenou stezku.
U zrodu všech úkolů byla v minulých měsících Marie Semelová, lídr místní ČSSD. Jenomže dnes je už neprosazuje coby zástupce starosty. Padesátiletá politička potvrdila v říjnových volbách svoji popularitu a s podporou 677 hlasů od obyvatel ji nové zastupitelstvo zvolilo starostkou. „Prioritou bude velké parkoviště na okraji města společně s celkovým vyřešením dopravy. Zaměříme se také na parkové úpravy a zázemí pro děti tak, aby nejen lázně, ale celé město bylo zdravým místem pro život. Nyní ale musíme dokončit především obnovu ulice Dr. Veselého,“ říká nová starostka.
Ulice Dr. Veselého je nejrušnější spojkou centra s lázeňským areálem. Práce jsou tady ve druhé etapě a vzhledem k čerpání evropských dotací musí skončit nejpozději v květnu 2015. Ve výčtu změn za zhruba 30 milionů je také vznik malé kolonády s několika lavičkami a zhruba šestnáctimetrová Zeď cti, součást opěrné zdi pod hlavní silnicí. Zdobit ji bude dvacet jmen osobností především ze světa umění a politiky, pro které byly Luhačovice městem zaslíbeným. „Snad nenastanou žádné komplikace. Spoustu sítí, které vedou pod velmi frekventovanou cestou, je totiž třeba vyměnit,“ říká Marie Semelová.
Zatím ve fázi příprav je vznik velké parkovací plochy, která by měla významně ulevit auty přetížené ulici Družstevní. Vhodnou plochu už tady město pro více než 200 aut našlo, aktuálně se jedná s Povodím Moravy o postavení bezbariérové přechodové lávky, neboť vyhrazené parcely jsou za vodou.
Pokud jde o samotnou parkovací plochu, v plánu je její nasvícení, oplocení a vjezd přes závoru za pomoci rezidentní karty. Projekt je už před dokončením. „Už příští jaro chceme místo vyčistit tak, aby tam lidé už mohli parkovat. Nezpevněná plocha by se pak ve druhé fázi proměnila v komfortní parkovací plochu, kterou by hlídala i webová kamera. Obyvatelé by tak měli přímo doma přehled o dění na parkovišti,“ nastínila Marie Semelová.
Za karty by město chtělo vybírat roční poplatek. „O ceně je ještě předčasné hovořit. Faktem je, že lidé by dostali hlídané parkoviště, za které by se mělo platit,“ podotkla starostka.
Její předchůdce František Hubáček odhadl už dřív cenu na 500 korun za rok. Argumentoval tvrzením, že hlídané parkování by vyšlo na 1,40 koruny denně. „Parkování by tak bylo de facto zdarma. Domnívám se, že pět set korun si každý motorista může dovolit zaplatit,“ řekl bývalý starosta.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist