Plevel uprostřed památkové zóny

Plevel uprostřed památkové zóny
Foto: sal  /  Ostuda - Zarostlý pozemek uprostřed městské památkové zóny majitel příslíbil upravit.
Uherské Hradiště Zprávy 18 / 11 / 2010

Historické jádro města hyzdí bujná „květena“, pozemek vedle rekonstruovaného Domu U sovy pozvolna zarůstá a kolemjdoucí lidé jen nevěřícně kroutí hlavou. Už brzy ale přerostlá tráva a divoký heřmánek zmizí, radnice totiž vyzve majitele, který pozemek poseče, byť mu prý radní hází klacky pod nohy...
Pozemek zarostlý plevelem až po kolena je ostudou historického jádra. „Jediné štěstí, že se blíží zima, jinak bychom se pyšnili pralesem uprostřed města. Hrůza, snad abych vzal kosu a šel to upravit,“ uvedl Roman Holčák, který kolem pozemku na Zelném trhu chodí každý den. Žací nástroj však do ruky vzít nemusí, majitel totiž prostranství brzy zkulturní. Město jej na popud redakce DOBRÉHO DNE vyzve k nápravě. „Pozemek musí poséct, uklidit a do realizace investičního záměru jej udržovat. Když na výzvu nezareaguje, existují další zákonné možnosti jak postupovat. Když nebude vyhnutí, uplatníme je,“ tvrdí Květoslav Fryšták, vedoucí odboru životního prostředí, který je však přesvědčený, že město s majitelem najde společnou řeč. „Každopádně situaci vnímám jako problém, který je nutné řešit,“ podotkl Květoslav Tichavský, starosta Uh. Hradiště.
Vlastníkem pozemků o rozloze skoro osmi stovek metrů čtverečních je podnikatel Ladislav Mandík z Prahy, který v místě plánuje výstavbu bytového domu. „Uznávám, že pozemek je zralý na posečení,“ říká šestačtyřicetiletý rodák z Uherského Hradiště, který měl v plánu do „nájezdu“ stavařů pozemek zabezpečit. „Jelikož přes něj neustále chodí lidi a cedule Zákaz vstupu nezabrala, chtěl jsem pozemek oplotit, ale město mi to zatrhlo. Skoro jsem potřeboval stavební povolení...,“ diví se Mandík. Po oplocení měl v plánu vybudovat v prostoru dočasné dětské hřiště. Jenže pozemek bude dál ležet ladem. „Bez plotu neinvestuju ani korunu, odmítám podporovat vandaly a zloděje. Když tam položím jednu cihlu a odejdu na oběd, po návratu už ji nenajdu,“ vysvětlil Mandík. A proč neprošel jeho plot? „Že prý by vypadal nepěkně, ale vím i o jiném subjektivnějším odůvodnění, které si ještě nechám pro sebe. Každopádně je zajímavé, že město má na inkriminovaném pozemku jednu dopravní značku i jednu z lamp veřejného osvětlení a jsou v náramném klidu. Žádné břemeno, žádná nájemní smlouva. Mají tak máslo na hlavě,“ poznamenal podnikatel.
Úředníci na radnici však o dětském hřišti nemají tušení. „Je to pro nás novinka. Oficiálně se totiž na odbor životního prostředí nikdo neobrátil. Když tak učiní, můžeme jednat. O hřišti i o značce a lampě,“ vzkázala Petra Zemčíková, tisková mluvčí uherskohradišťské radnice.

autor: PETR ČECH
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace