Po 1500 kilometrech nocoval na Modré

Po 1500 kilometrech nocoval na Modré
Foto: sal  /  ZDRAVOTNĚ HENDIKEPOVANÝ CYKLISTA RADOMÍR KRUPA - Na speciální tříkolce „handbike“ se vydal na cestu kolem republiky, aby propagoval charitativní projekt Kola pro Afriku.
Modrá Zprávy 21 / 08 / 2012

Když dojel do Archeoskanzenu v Modré, měl v „rukách“ 1 507 kilometrů. Zdravotně hendikepovaný cyklista Radomír Krupa z Frýdku-Místku se na speciální tříkolce „handbike“ vydal na cestu kolem republiky, aby propagoval charitativní projekt Kola pro Afriku, jehož sběrné místo je právě i v archeoskanzenu.
„Už mi chybí jen dvě stě kilometrů, do neděle jsem doma,“ prozradil ve středu Krupa, který z rodné obce Baška nedaleko Frýdku-Místku vyjel 22. července. V itineráři měl původně 2 223 kilometrů podél celé státní hranice. Jenže trasu nakonec zredukoval. „Na cestu kolem republiky jsem se připravoval tři roky a maloval si, že vyjedu na nejvyšší vrchol každého pohoří, kterým projedu. Jenže s čtyřicetikilovou zátěží bych neměl šanci, takže jsem provedl určité změny. A své sehrála i propagace projektu Kola pro Afriku,“ vysvětlil Krupa snížení počtu najetých kilometrů na zhruba 1 800.
I tak si pořádně mákl. Projel Jeseníky, Orlické hory, Adršpach, vyšlápl na Ještěd, Králický Sněžník i Klínovec. „Počasí mi přálo, jen jeden den pršelo a dvakrát mě dohnala bouřka, ale jinak si nemůžu stěžovat,“ říká třiačtyřicetiletý člen sportovního klubu vozíčkářů Frýdek-Místek. „Spaní? S tím jsem si hlavu moc nedělal, jen šestkrát jsem měl střechu nad hlavou, jinak jsem usínal pod širým nebem. Stan jsem vůbec nepoužil,“ usmívá se Krupa, kterého potěšila vstřícnost lidí. Všude byl vítaný, ve Františkových Lázních měl třeba zdarma ubytování, snídani a ještě i lázeňskou proceduru. Jinde mu provedli bezplatný servis kola.
Krupu zklamala jen úroveň cyklostezek v Čechách, které jsou podle něj stavěné pro trekingová a horská kola. „Tváří se jako cyklostezky, ale po pár kilometrech sklouznou do strašného terénu, který diskriminuje silniční cyklisty. A proto jsem jezdil spíš po silnici. Cyklostezek jsem si užil až na jižní Moravě,“ říká vozíčkář. Kdy mu bylo nejhůř? „Když jsem sjížděl k Teplicím v rychlosti 82 kilometrů a najednou se objevily značky, že se blíží železniční přejezd. Při brždění se ráfek tak rozžhavil, až mi praskla duše, naštěstí už jsem jel pomaleji a nic se nestalo. Při výměně kola jsem si jen o ráfek spálil ruku,“ vzpomíná Krupa. Po bezplatném noclehu v archeoskanzenu se ve čtvrtek ráno vydal směr Bunč.
Sbírka Kol pro Afriku běží až do konce října, kdy končí turistická sezona. Bicykl je možné přinést denně od 10 do 15 hodin.

autor: PETR ČECH
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace