Po majitelích vraků pátrá i starosta

Po majitelích vraků pátrá i starosta
Foto: sal
Moravský Písek Zprávy 26 / 04 / 2010

V Moravském Písku řeší co s odloženými auty

„Tak jsem telefonista, detektiv, nebo stále ještě starosta?“ Jan Tihlařík, starosta Moravského Písku, řeší v těchto dnech nevšední problém. S jeho funkcí má pramálo společného. Tihlařík si do svého diáře zapsal pět telefonních čísel, která mu nadiktovali policisté z Bzence. Adresáty jsou majitelé pěti osobních vozů, které se v Moravskén Písku změnily v minulých týdnech a měsících ve vraky. A protože podle litery zákona jde o vraky na území, jehož majitelem a správcem je obec, odstranění musí zajistit její úředníci. A tak začal Tihlařík telefonovat. S jakým výsledkem, to už nejspíš tušíte. „Samozřejmě, že se mi nikdo neozval. Telefon má dlouhý tón na všech číslech,“ říká starosta.
Moravský Písek si řidiči nepotřebných vozů nevybrali podle Tihlaříka náhodně. „Obec sice nemá příliš mnoho obyvatel, ale je poměrně rozsáhlá. Takže míst, kde lze nepozorovaně zaparkovat, je tady vlastně na výběr. Což je naše smůla.“
Jeden z vozů, modrý opel, stojí už nejméně tři čtvrtě roku poblíž Tihlaříkovy kanceláře, vedle pošty. Zatímco na parkovišti je pod ostatními vozy jen čistá plocha, ta pod opelem je už zarostlá trávou. Vůz na první pohled vrak nepřipomíná, uvnitř jsou potahy. Na rozdíl od ostatních odstavených vozů je netknutá elektroinstalace a nejspíš i motor a další součástky. Avšak chybí státní poznávací značka. „Když auto stojí poblíž obytného domu a navíc na místech, kde je častý pohyb lidí, tak vás ani nenapadne, že chodíte kolem auta, které už někdo nechtěl,“ říká Tihlařík. „Nemůžete přece chodit a kontrolovat, jestli auto, které stojí tu nebo opodál před domem, patří nájemníkovi z prvního nebo třetího patra.“
Jistotu má starosta pouze jedinou. Z policejních zjištění je jasné, že majitelé aut pocházejí z Rohatce, Vracova a Strážnice. V Moravském Písku nechali kromě opela ještě starší typy vozů Peugeot, Ford a Škoda.
Tihlařík byl policisty i vlastní četbou zákona poučen jak se zachovat v případě, že se na majitele aut dovolá. „Na základě jedné z obecních vyhlášek vyzvu dotyčného, aby zaplatil za neoprávněné parkování na volném prostranství. Pak mu nařídím, aby auto okamžitě odstranil. Až pokud odmítne, což se dá předpokládat, zavolám na policii. Ta totiž může zasáhnout až ve chvíli, kdy nikdo na má upozornění nezareaguje,“ popsal sled možných událostí Tihlařík.
V Moravském Písku mají z autovraků strach také proto, že obec leží v pásmu ochrany vod. A zloději, kteří vraky vykrádají, často sáhnou i po ventilu, který uvolní olej. „Ten by pak mohl znečistit nejen půdu, ale prosáknout i do podzemních vod. Ale jak je vidět z příkladů z okolí, lidem, kteří tohle dělají, je to jedno,“ zlobí se starosta.
Je velmi pravděpodobné, že auta nakonec bude muset zlikvidovat obec. Zastupitelé už vědí, že nejblíže je možné vraky odvézt do Vracova nebo Vacenovic.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace