Po muži z Hradišťska šla FBI. V USA si objednával prudké jedy
Foto: iDobryDen.cz
Soud se sedmadvacetiletým mužem z Uherskohradišťska, který si měl podle obžaloby objednávat ve Spojených státech přes internet prudké jedy, pokračuje. Třebaže už zazněly závěrečné řeči, Krajský soud ve Zlíně nakonec hlavní líčení odročil na 12. srpna s tím, že do té doby bude dokazování ještě nutné doplnit. Psychicky nemocný muž čelí možná až patnáctiletému trestu za údajný pokus o teroristický útok a nedovolené ozbrojování.
Obhájkyně Jana Rejžková vyloučila, že by se její klient dopustil obecného ohrožení nebo se pokusil připravit úkladnou vraždu. Navíc navrhla trestní stíhání zcela zastavit, a to právě kvůli těžké nemoci obžalovaného. Muž kvůli paranoidní schizofrenii prý není schopen vykonat žádný trest. Obhájkyně Rejžková také navrhla uložit muži zabezpečovací detenci.
„Obžalovaný se měl v době spáchání skutku nacházet v remisi (bezpříznakového období nemoci). Otázkou je, jaký měla tato situace vliv na jeho příčetnost,“ citovala agentura ČTK předsedu trestního senátu Jiřího Dufka.
Obžalovaný nyní pyká za násilnou trestnou činnost a hlavního líčení se nezúčastnil. Jeho vypátrání se policii podařilo ve spolupráci s FBI.
Kauza objednávek začala už před třemi lety, kdy si měl muž na darknetu (běžně nedostupná část internetu, pozn. autora) objednat abrin a dimethylrtuť. V obou případech jde o prudké jedy, které dokáží zabít až stovku lidí. Státní zástupce Marek Vagai uvedl, že bylo jednoznačně vyvráceno, že by obžalovaný chtěl spáchat s pomocí obou látek sebevraždu. Vagai navrhl trest ve výši pěti let s tím, že pobyt obžalovaného na svobodě považuje za vysoce nebezpečný.
ČTK uvedla, že policie zásilku včas vystopovala a objednané látky vyměnila za neškodné. Pozdější zkoumání odhalilo, že neškodné byly i původně odeslané látky. O tom však obžalovaný nevěděl, měl za to, že doma schraňuje skutečné jedy. Motivem obžalovaného měla být finanční tíseň.