Po sociálním bydlení se jen zapráší, poptávka je trojnásobná

Po sociálním bydlení se jen zapráší, poptávka je trojnásobná
Foto: web  /  Lidé, kteří mají hluboko do kapsy, se dočkají střechy nad hlavou.
Starý Hrozenkov Zprávy 19 / 03 / 2021

Bytový dům pro sociálně slabé vyrůstá ve Starém Hrozenkově. I když nové nájemníky čeká stěhování až koncem roku, starosta Milan Vaculík už dnes ví, že sedm bytů obsadí lusknutím prstů. Zájem o sociální bydlení v obci totiž trojnásobně převyšuje nabídku.

„Byty jsou určené pro lidi, kteří mají hluboko do kapsy. A takových u nás na hranicích žije poměrně hodně, obsadili bychom i dvacet bytů,“ říká Milan Vaculík, starosta Starého Hrozenkova.

Obec se pustila do stavby koncem roku, předcházela jí demolice. Sociální byty totiž vyrůstají na místě obecního domu, který už byl léta v havarijním stavu. „Stavíme na zelené louce, jen trošku dál od hlavní cesty, než stál původní dům, který dříve sloužil různým provozovnám, ale nakonec zůstala jen masna. Zbytek byl už prázdný. Hlavně kvůli havarijní střeše a vlhkosti,“ připomněl Vaculík.

Obyvatelé, kteří si dělají zálusk na jeden ze sedmi bytů (2x 3+1, 4x 2+kk a 1x garsonka), uspějí jen při splnění přísných kritérií pro sociální bydlení. Jedním z nich třeba je, že jejich příjem nesmí překročit 1,7násobek minimální mzdy. „Zkrátka jde o sociální bydlení, které je určené opravdu pouze pro lidi v nouzi, samoživitelky nebo rodiny s dětmi,“ zdůraznil starosta s tím, že nálepku sociální si byty udrží dvacet let. Stavba je totiž dotovaná penězi od státu i Evropské unie. „Na nájemníky čeká regulované nájemné, stěhování se dočkají koncem roku. Věřím, že to stihneme do Vánoc,“ doplnil Vaculík.

I když stavba spolkne 15,8 milionu korun, obec zaplatí jen čtvrtinu. Při honbě za dotacemi totiž získala jedenáct milionů.

Tagy článku

TOPlist