Po třech letech za mřížemi jsou s rodinami. Soud je zprostil obžaloby!

Po třech letech za mřížemi jsou s rodinami. Soud je zprostil obžaloby!
Foto: archiv  /  Miloš Zezula a Martin Skalický byli odsouzeni jen na základě pachových stop, Ústavní soud byl však proti.
Uherské Hradiště, Zlín Zprávy 08 / 11 / 2022

Miloš Zezula a Martin Skalický, kteří strávili tři roky ve vězení za loupežné přepadení zlatnictví v Uherském Hradišti, jsou nevinní! Krajský soud ve Zlíně je v úterý definitivně zprostil obžaloby, držel se verdiktu Ústavního soudu, který vyhověl stížnostem odsouzených. Do „tepláků“ je totiž oblékly výhradně pachové stopy, další důkazy chyběly.

„Po šesti letech jsme dosáhli pravdy. Je neskutečné, co se v České republice může stát. Zavírají se nevinní lidé a skuteční pachatelé běhají po svobodě,“ svěřil se novinářům před soudní síní Martin Skalický, který nastupoval do vězení v době, kdy dceři byly dva měsíce. Jeho rodina tak zažívala složité období. „Hlavně, že už je to za námi a rodiny jsou zase pohromadě, to je to nejzásadnější. Verdikt soudu jsem očekával,“ dodal Miloš Zezula.

Krajský soud ve Zlíně s nálezem Ústavního soudu na stole neměl ani jinou možnost. Zproštění obžaloby žádala obhajoba i státní zástupkyně, kteří se vzdali práva odvolání, takže rozsudek je pravomocný. „Nebylo prokázáno, že předmětný skutek spáchali právě obžalovaní,“ uvedl v odůvodnění Jiří Dufek, předseda senátu.

Zezula se Skalickým od začátku vinu popírali a tvrdili, že v době přepadení zlatnictví byli od Uherského Hradiště na míle daleko. Krajský soud je přesto v únoru 2019 poslal do vězení. Vrchní soud v Olomouci i Nejvyšší soud v Brně jeho verdikt potvrdily. Obžalované přitom s případem nespojoval žádný přímý důkaz, pouze pachové stopy. Obrat v kauze nastal až v okamžiku, kdy se muži obrátili na Ústavní soud, který označil jejich stížnost jako důvodnou. „Pachové stopy byly stěžejním a fakticky jediným důkazem o vině odsouzených. Nikdo ze svědků je neidentifikoval. Všichni pachatele popsali velmi obecně, jeden byl vyšší a druhý nižší. Žádným způsobem však ani jednoho nepopsali takovými individualizujícími znaky, z nichž je možné dovodit, že jde o skutečné pachatele,“ zdůraznila Miroslava Číhalíková Sedláčková, mluvčí Ústavního soudu. Jeho ortel odsouzeným v březnu otevřel brány věznice, ve které si odpykávali osmiletý a pětiletý trest. Od úterý už na sobě nemají ani stín viny.

Ozbrojené přepadení se stalo 8. září 2015, pachatelé vtrhli do zlatnictví v Hradební ulici v motorkářském oblečení s maskami na hlavách. Jeden vypáčil zásuvku a cennosti dával do tašky, druhý bral zlato a šperky z vitrín. Když prchali, zranili dva odvážné svědky, kteří se je snažili zastavit. Utrpěli poranění nohy a zranění očí od střepů z rozbitých dveří prodejny. Společně zabránili, aby lupiči odnesli šperky za 1,2 milionu korun.

Tagy článku

TOPlist