Po zkaženém masu míří do země i odpad. Skončí ve Starém Městě!
Foto: SAL, koláž DOBRÉHO DNE / Redakci DOBRÉHO DNE se podařilo vypátrat místo, kde bude pět tisíc litrů odpadu uloženo. Jde o areál staroměstské společnosti Purum u vlakového nádraží. Co přesně odpad obsahuje a odkud vlastně pochází, to je zatím předmětem expertíz.
Nebezpečný odpad nelegálně uložený u Frýdku-Místku skončí ve Starém Městě! Pět tisíc litrů odpadu, dovozeného pravděpodobně firmou z Polska, má podle informací DOBRÉHO DNE skončit v areálu společnosti Purum u vlakového nádraží, v bývalém objektu Colorlaku. Společnost, která převoz zajistí, ještě nevyložila karty na stůl. Obyvatelé situaci sledují s obavami.
Nikdo neví, co v barelech je. Když už to někdo navezl na sever Moravy, asi věděl proč… Každá další manipulace s nebezpečným odpadem smrdí průserem, nechápu, proč to nezlikvidují na místě, diví se Karel Lakomý, obyvatel Starého Města.
O převoz a uskladnění se postará firma Aquatest z Uherského Hradiště, která patří pod skupinu Purum Kraft. Redakce kontaktovala jejího majitele Daniela Krafta s žádostí o podrobnější informace o skladování, ale prozatím bez úspěchu. Ještě nemáme ani podepsanou smlouvu, lokalitu jsme tudíž fyzicky nepřevzali, takže se nemůžeme k případu konkrétně vyjádřit. Ještě čekáme i na schválení veškerých dokladů, náležitostí nebo přepravních tras, poznamenal s omluvou Kraft. Jak redakce vypátrala, odpady skončí v areálu společnosti Purum u vlakového nádraží, v bývalém objektu Colorlaku. Jde o specializovanou firmu, která se zabývá likvidací nebezpečného odpadu, takže předpokládáme, že vše bude ekologicky zabezpečené, reagoval Josef Bazala, starosta Starého Města.
Jakmile společnost podepíše smlouvu, nejpozději do sedmi dnů se pustí do odvozu odpadu. Vybraná firma má nejlepší reference, například ze sanací ostravských lagun, Státního podniku Diamo nebo městského úřadu Lovosice, kde měli obdobný problém jako my, nechal se slyšet Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku. Na naložení materiálu má firma deset dní.
Odborníci aktuálně odebírají vzorky jednotlivých barelů, které odhalí jejich obsah. Odpad následně uskladní. Otázkou je, na jak dlouho. Skladování přitom může ročně přijít až na dva miliony.
Když policie prokáže, že odpad nezákonně navezla polská firma, podle mezinárodních smluv přejde odpovědnost za likvidaci na Polsko.