Počítače ani internetu se nebojí

Počítače ani internetu se nebojí
Foto: zde  /  Jindra Dobiášová z Uh. Ostrohu.
Uherský Ostroh Zprávy 04 / 09 / 2009

Osmdesátiletá Ostrožanka si oblíbila moderní informační technologie

O tom, že ani vyšší věk nemusí být překážkou při pronikání do nových technologií, přesvědčuje Ostrožanka Jindra Dobiášová. Již tři roky usedá za klávesnici počítače, aby načerpala nové informace či mohla komunikovat se svými rodinnými příslušníky. Seniorům přitom vzkazuje, ať se počítače nebojí, vidí v něm totiž jen samá pozitiva.
Zatímco je většina seniorů k počítačům poněkud nedůvěřivá, a raději se proto ani nepokoušejí proniknout do výhod jejich užívání, Jindra Dobiášová ze Sídliště v Uherském Ostrohu, která nyní oslavila své osmdesátiny, na něj nedá dopustit.
„Jsou to přibližně tři roky, co jsem se začala o počítač zajímat. Vnučka odjela do Ameriky a ještě před svým odjezdem mi vysvětlila, že můžeme spolu i nadále běžně komunikovat přes počítač. Začala jsem se na něm proto učit. Nebylo to zpočátku jednoduché, ale rodina mi trpělivě vysvětlovala krok za krokem, dokud jsem všechno potřebné nepochopila,“ přiznává se smíchem sympatická penzistka, která se nejprve naučila používat Skype, tedy program umožňující hlasovou komunikaci například i se zámořím.
„Zjistila jsem, že počítač je úžasná věc. Se svými blízkými si můžu nejen popovídat, ale dokonce se můžeme přes webkameru i vidět. Navíc na internetu je prakticky vše, na co si člověk vzpomene. Já si tam například ráda čtu zprávy a prohlížím mapy, abych si připomněla místa, kde jsme již byli, a když se mi nechce surfovat, tak si zahraji třeba karty,“ doplnila čilá seniorka.
Dobiášová oceňuje, že počítače umožňují i další věci. „Zaujalo mne například to, že si na nich člověk může pustit i filmy či si prohlédnout fotky z dovolené,“ doplnila.
Vitální Ostrožanka je přitom ráda, že výhod počítače využívají i některé její vrstevnice. „Mám kamarádku z Frenštátu pod Radhoštěm, která sice vlastní počítač nemá, ale když se domluvíme, přijde za svou dcerou a pak spolu přes počítač komunikujeme. Chtěla bych proto všem starším lidem vzkázat, ať se počítače nebojí, stojí to sice trochu námahy, ale výsledek stojí za to, internet má totiž opravdu obrovské možnosti a každý si tam může najít všechno, o co se zajímá,“ doplnila Dobiášová.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace