Pod zemí leží poklad. Vynášení má spustit 20 let utrpení

Pod zemí leží poklad. Vynášení má spustit 20 let utrpení
Foto: koláž DOBRÉHO DNE  /  Na snímku je místo, kde se má těžit. Jde o hranice katastrů Uherského Ostrohu a Moravského Písku.
Uherský Ostroh Zprávy 27 / 07 / 2017

Jak by se vám líbilo, kdybyste si ráno otevřeli okno dokořán a místo čerstvého vzduchu vdechli dávku prachu? Tak dramatický dopad na životní úroveň by dlouhodobá těžba štěrku mít neměla, avšak strach ze zvýšené dopravní zátěže, a hlavně nebezpečí ze znehodnocení pitné vody pro 140 tisíc lidí, ten znovu visí ve vzduchu. Řeč je o záměru vytěžit ze třiceti hektarů až pětadvacet metrů silné náplavy štěrkopísku. Tento „poklad“ leží pod lány na pomezí Uherského Ostrohu a Moravského Písku.
I když těžba měla být podle původních plánů už dva roky v plném proudu, těžařská společnost ještě stále nezačala. V seriálu plném protestů, emocí, ale také protichůdných informací není nouze o zvraty. Od začátku měsíce v něm navíc vystupuje i premiér Bohuslav Sobotka. Na ministra životního prostředí Richarda Brabce se obrátil se žádostí, aby opětovně přezkoumal podmínky k povolení těžby. Premiér má obavy ze znečištění nejvýznamnějšího zdroje pitné vody v regionu, kterým je Bzenec-komplex. Bohuslav Sobotka se z pohledu protestujících obrátil na ministra Brabce v pravou chvíli. V čase, kdy odpůrci těžby podepisují další z petic adresovanou Obvodnímu báňskému úřadu pro území krajů Jihomoravského a Zlínského v Brně. Mezi signatáře petice nazvané „Ne ohrožení pitné vody pro 140 tisíc lidí“ patří také Hana Příleská, starostka Uherského Ostrohu.
„Chci, aby se k projednávané záležitosti přistupovalo se vší zodpovědností a s vědomím, že dnešní rozhodnutí bude mít dopad na naše následovníky za více jak padesát let,“ říká starostka Hana Příleská. „Nebráním nikomu v podnikatelských aktivitách, pokud neohrožují zájmy a rozvoj města a jeho okolí. Reflektuji potřeby betonářského průmyslu a celého stavebního odvětví, ale schválit těžbu štěrkopísku v tak citlivém území se mi jeví jako hazard. Velmi dobře vnímám význam strategické komodity - pitné vody.“
V pětičlenném petičním výboru se angažuje také starostka Moravského Písku Hana Habartová. „Situace je taková, že s těžbou dlouhodobě nesouhlasí zastupitelstva celkem 57 měst a obcí na Hodonínsku, včetně města Uherský Ostroh. Posudek Jihomoravského kraje dokonce říká, že těžba přinese negativní dopady na místní povrchové vody,“ uvádí starostka Habartová.
Že jsou obavy protestujících a premiéra Sobotky oprávněné, to v minulých dnech potvrdil i předseda Českého hydrogeologického ústavu Josef V. Datel. Serveru aktualne.cz řekl, že „obnažená hladina podzemní vody je velmi zranitelná, je přístupná jakémukoliv znečištění z povrchu. Pokud je těžba nějakých pět set metrů od vodáren, tak už je to poměrně blízko na to, aby znečištění ohrozilo studny jako takové.“
Mimochodem plocha, kde chce společnost Jampílek těžit, je od vodního zdroje vzdálena právě 500 metrů. „Těžba se má odehrávat v části záplavového území řeky Moravy a zasáhla by prameniště pitné vody, kterou v současnosti využívá zhruba 140 tisíc lidí,“ citovala z textu petice Hana Habartová.
Naproti tomu zástupci těžařské firmy dlouhodobě ujišťují, že riziko znečištění vodního zdroje je mizivé. Majitel firmy František Jampílek v otevřeném dopisu veřejnosti už dřív uvedl, že „například i nedaleké vodní dílo Pláňava je propojeno s podzemními vodami a navíc jsou do něj přímo odváděny vody silně znečištěného Polešovického potoka. Proti vybudování VaK neměl námitky, ale projektované jezero naší štěrkovny je v petici emotivně označováno za „otevřenou“ ránu.“

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist