Podnikatel bojuje o kolaudaci, stát žaluje o pět milionů!

Podnikatel bojuje o kolaudaci, stát žaluje o pět milionů!
Foto: sal  /  Jediným cílem podnikatele je restauraci zkolaudovat a prodat.
Uherské Hradiště Zprávy 19 / 12 / 2017

I když už skoro před čtyřmi roky získal stavební povolení na vybudování restaurace v přízemí rodinného domu, dodnes o jejím provozování jenom sní. Jeho plány totiž zhatil krajský soud, který kvůli procesním chybám úředníků vrátil čas. Zdeněk Pospěch z Uherského Hradiště teď absolvuje nové kolečko stavebního řízení a věří, že jeho martyrium konečně skončí.
„Když jsem před šesti lety žádal o stavební povolení, tak jsem si naivně myslel, že do dvou let rozjedu podnikání. Restaurace je dnes sice hotová, ale já čekám na druhé stavební povolení, abych ji mohl zkolaudovat. Je to neuvěřitelný příběh,“ kroutí hlavou Pospěch, majitel restaurace v Mařaticích, který vítal hosty jen dva měsíce zkušebního provozu.
Jeho podnikání učinil přítrž soud, podle kterého byla venkovní zahrádka svou velikostí v rozporu se stavebním zákonem a zděná zídka mezi zahrádkou a sousedy stínila na jejich pozemek. I když se s námitkami vypořádal, restaurace stále zeje prázdnotou. „Hlavní problém je, že úředníci si pletou stavbu rodinného domu s podnikatelským objektem,“ nechápe Pospěch, jehož jediným cílem je už pouze restauraci zkolaudovat a prodat. „Už nemám chuť ani sílu pokračovat, mám pošramocené zdraví a hlavně jsem se dostal do dluhů. Kdyby nebylo bratra, skončil jsem už na ulici,“ dodal zničený podnikatel, který už udělal první dílčí krok ke splnění cíle.
Otevřel dveře úředníkům ze stavebního úřadu, kteří opětovně roztočili kolečko stavebního řízení. „Žádné údaje ani informace nebudeme vzhledem k probíhajícímu neveřejnému řízení prozrazovat. Jeho cílem je každopádně vydání stavebního povolení,“ uvedl Rostislav Novosad, vedoucí odboru stavebního úřadu a životního prostředí uherskohradišťské radnice. „Město nemá žádné páky, jak pomoci, do kauzy nezasahujeme. Jde o záležitost výkonu státní správy,“ reagoval Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště. Stavební úřad nicméně podotkl, že má na stole opětovně námitky sousedů, které Pospěch do restaurace nepustil. „Nevidím jediný důvod, stejně jen hledají, jak mě ještě víc potopit. Úředníci si všechno prošli, změřili každý schod, roh, byla to trošku komedie, ale tak to asi má být. Po třech hodinách našli jen drobnosti, které musí architekt doplnit do výkresu. Nic zásadního, co by bránilo vydání stavebního povolení,“ je přesvědčený Pospěch, který už podal žalobu na stát. Ušlý zisk a vzniklé škody vyčíslil na 5 milionů korun. „Musím se bránit, jeho chybou jsem se totiž ocitl skoro až na dně,“ dodal podnikatel.

autor: PETR ČECH
TOPlist