Podnikatel otevřel diskusi vlastním zpravodajem a webem

Podnikatel otevřel diskusi vlastním zpravodajem a webem
Foto: Jakub Viktora
Staré Město Zprávy 04 / 04 / 2013

Obyvatelé Starého Města mají nový zdroj informací z radnice, který její vedení rozhodně nepotěší. V poštovních schránkách se totiž objevilo první číslo Zpravodaje, který poukazuje na nešvary ve městě. Jeho vydavatelem je podnikatel Michal Ryška. Starosta Josef Bazala tiskovinu považuje za zahájení předvolebního boje...
„Politika mě nezajímá, mám svou práci, která mě naplňuje, ale na boj o koryta je Staré Městě malé město. Chci pozitivní informovaností přispět k lepšímu nakládání s veřejnými zdroji,“ tvrdí Ryška, který první číslo občasníku vydal nákladem 2 600 kusů. A zároveň rozjel web obyvatel Starého Města (www.staremesto.cz), na který může každý občan napsat, co jej pálí nebo jen zajímá.
A proč to všechno? „Už jsem prostě nechtěl jen nečinně přihlížet, chci na některé věci upozornit a rozpoutat mezi lidmi diskuzi. Radnici chybí soudnost, nestrannost, profesionalita a jen se bratříčkuje ve vlastním zájmu,“ prohlásil Ryška, který se v prvním čísle ostře pustil do dotování kostela sv. Ducha nebo autobusové zastávky před ní, která z městského rozpočtu podle něj vysála 750 tisíc korun.
„Novy kostel je skvělá myšlenka, ale jeho realizace včetně okolí je hýření penězi. Kostel je však jen kapka v moři špatných rozhodnutí, která pramení ze samolibosti a arogance vedení města. Je to megalomanský projekt lidí, kteří si za cizí peníze chtějí zajistit nesmrtelnost. I s letošním rokem na něj město darovalo už 21,5 milionu korun a přitom třeba fotbalisté Jiskry se převlékají v hnijících šatnách... A zastávka? Žasnu, že nikomu nevadí pohled na druhou stranu silnice, kde lidé stávají mnohem častěji a bez jakéhokoliv přístřešku, takže jsou vystaveni všem rozmarům počasí,“ kroutí hlavou Ryška, který dokonce kvůli postoji radnice k podnikatelům přestěhoval sídlo své firmy do Kudlovic. „Město se soustředí jen na rozhazování peněz a ne na zájmy občanů,“ dodává podnikatel.
Z kritiky si však starosta Josef Bazala velkou hlavu nedělá. „Z mého pohledu jde o spoustu polopravd, lží a zavádějících až urážejících informací,“ okomentoval v kostce obsah Zpravodaje Bazala. Že si autor vzal na paškál výstavbu chrámu sv. Ducha, jej nepřekvapilo.
„Kostel je zkrátka určité skupině lidí, kteří jen rádi kritizují, trnem v oku,“ tvrdí starosta. Za nepravdivé označil publikované náklady na zastávku Na Dvorku, ve skutečnosti prý stála 679 tisíc korun. „Kdybychom dělali jen klasickou náhradní, přišla by na čtyři sta tisíc. Ale jelikož se kvůli chodníku musela posunout, shodli jsme se, že postavíme novou, která už zapadne do koncepce budoucího náměstí,“ vysvětlil Bazala.
Radnice nicméně připouští, že zázemí fotbalistů je problém. I proto loni v listopadu iniciovala setkání se zástupci TJ Jiskra a přislíbila nápravu. „V rozpočtu máme 900 tisíc na dvě nové samostatné kabiny z buněk se sociálním zařízením, což už bude úplně jiná liga,“ je přesvědčený Bazala, který za dobrou připomínku z řad kritiky považuje osvětlení přechodů pro chodce na ulici Brněnská. Už se dokonce zpracovává projektová dokumentace.
„Jediným účelem občasníku je ale především předvolební boj, to je jasné. I když přichází nezvykle brzy. Víc to nemá cenu komentovat,“ dodal závěrem staroměstský starosta.
„Médium založil nezávislý člověk, nebrání se názorům od žádného občana, bez ohledu na politickou příslušnost. A jako opozice bychom byli hloupí, kdybychom bezplatný prostor nevyužili. To stejné může udělat i pan starosta. S předvolebním bojem to nemá nic společného,“ reagoval Michal Jakšík, předseda staroměstské ODS, který je rovněž autorem některých článků.

autor: PETR ČECH
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace