Podnikatel už nemá sílu, dům s restaurací je na prodej

Podnikatel už nemá sílu, dům s restaurací je na prodej
Foto: sal  /  Zdeněk Pospěch
Uherské Hradiště Zprávy 27 / 06 / 2017

Pohár trpělivosti přetekl! Podnikatel Zdeněk Pospěch z Uherského Hradiště už hodil flintu do žita, už nemá sílu ani chuť bojovat s úřady. Rodinný dům, jehož přízemí proměnil loni v restauraci, už visí v nabídce realitních kanceláří. Po krajském soudu mu hodil klacek pod nohy Zlínský kraj, který proměnil stavební povolení v cár papíru…
„Když jsem před šesti lety žádal o stavební povolení, tak jsem si naivně myslel, že do dvou let rozjedu podnikání. Restaurace je dnes sice hotová, ale já čekám na druhé stavební povolení, abych ji mohl zkolaudovat. Je to neuvěřitelný příběh, který nikomu nepřeju zažít,“ posteskl si Zdeněk Pospěch, majitel restaurace v Mařaticích, který vítal hosty jen dva měsíce zkušebního provozu.
Jeho podnikání učinil přítrž soud, podle kterého byla venkovní zahrádka svou velikostí v rozporu se stavebním zákonem a zděná zídka, mezi zahrádkou a sousedy, stínila na jejich pozemek. Jenže ani odstranění problémů nic nevyřešilo. I když opětovně získal stavební povolení, má smůlu. Restaurace zůstane nadále zavřená… „Stavební úřad neurčil, jestli je předmětná stavba rodinným domem, nebo podnikatelským objektem, což je v dané věci zásadní. Jeho rozhodnutí jsme proto zrušili,“ vysvětlila Renata Janečková, mluvčí Zlínského kraje, podle které určí další kroky specifikace objektu.   
Postoj hejtmanství nechtějí v Uherském Hradišti komentovat. „Z jakého důvodu bylo stavební povolení zrušeno, nevíme, ještě nemáme spis k dispozici. K rozhodnutí odvolacího orgánu nám každopádně nepřísluší se veřejně vyjadřovat,“ reagoval Rostislav Novosad, vedoucí odboru stavebního úřadu a životního prostředí uherskohradišťské radnice.
„Už nemám chuť ani sílu pokračovat, mám pošramocené zdraví a hlavně jsem se dostal do dluhů. Stát mě připravil nejen o živnost, ale i o dům, který prodávám. Jakmile se najde kupec, dokončím kolaudaci, zaplatím dluhy a odstěhuju se i s dvaaosmdesátiletou maminkou, které se kvůli kauze rapidně zhoršilo zdraví,“ svěřil se Pospěch, který už s právníky připravuje „odvetu“. „Jakmile dům zkolauduju, vyčíslím škody i ušlý zisk a podám žalobu na stát. Jeho chybou jsem se totiž ocitl skoro až na dně,“ dodal podnikatel.

autor: PETR ČECH
TOPlist