Pohár trpělivosti s vedením přetekl, zaměstnanci Charity založili odbory!
Foto: Charita Uherský Brod / Libor Mikel (vpravo ) je funkci ředitele od 2. května 2022.
Zaměstnanci Charity Uherský Brod založili odbory! Dlouhodobě jsou totiž nespokojení s novým vedením, vyčítají mu hlavně absenci obyčejné lidskosti a zrušení několika benefitů. Do čela odborové organizace se postavily tři ženy, aktuálně už má padesát členů a řeší několik podnětů. Ředitel Libor Mikel ale nemá pocit, že je něco špatně.
„Odbory nikdo nezakládá, když jsou zaměstnanci spokojeni s přístupem, komunikací a podporou zaměstnavatele. Dříve jsme chodili do práce s radostí, byli jsme hrdí chariťáci. Jenže dnes jsou lidé nespokojení, odcházejí a noví pracovníci dlouho nevydrží. Chybí nám obyčejná lidskost a skutečný zájem o pracovníky,“ prohlásila Iveta Juřenová, předsedkyně odborové organizace Charity Uherský Brod, s tím, že obrat o 180 stupňů nastal po odchodu ředitele Petra Houště. „Když odcházel, jedna kolegyně prohlásila, že na Charitě už dobře bylo. A bohužel měla naprostou pravdu,“ posteskla si Juřenová.
Zaměstnanci podle ní přišli o řadu benefitů (masáže pro ošetřovatelky v přímé péči, duchovní obnova), vedení zvýhodňuje některé lidi a zrušilo několik tradičních akcí, včetně charitního plesu a benefiční degustace vín. „Vždy s odůvodněním, že nejsou peníze. A přitom šlo o výdělečné akce,“ diví se šéfka odborů, které už aktuálně mají 50 členů a na stole několik podnětů k řešení.
„O situaci v Charitě Uherský Brod jsme informováni, aktuálně nepovažujeme za vhodné do jednání mezi odbory a vedením jakkoliv vstupovat nebo je veřejně komentovat. Ředitel Libor Mikel má naši plnou důvěru a podporu při vedení organizace, o jejímž kvalitním fungování nemáme žádné pochybnosti ani potřebu hodnotit dílčí aktivity jako třeba rušení v minulosti realizovaných akcí,“ reagoval Marek Navrátil, mluvčí nadřízené Arcidiecézní charity Olomouc na dotazy DOBRÉHO DNE.
Vedení Charity Uherský Brod zůstává relativně v klidu. „Nemám pocit, že je něco špatně. Na všech poradách se ptám, jestli má někdo nějaký podnět k řešení, aby se na mě, případně na vedoucího obrátil. Všechny připomínky jsme zatím vyřešili ke spokojenosti všech stran. Na založení odborů má však každý právo,“ prohlásil Libor Mikel, ředitel organizace, která zaměstnává bezmála 200 lidí. „Jestli založení odborů signalizuje, že není něco v pořádku, tak to platí pro spoustu podniků. Fluktuaci nevidím větší. Většina poskytovatelů sociálních služeb a zdravotnictví hledá pracovníky. Jde o dlouhodobý problém, stejně jako podfinancovatelnost sociálního sektoru,“ pokračoval Mikel.
O řadě zrušených zaměstnaneckých benefitů neví, podle něj se zrušily jen masáže. „Jeden masér nemůže stihnout všechny, docházelo tak k znevýhodňování některých zaměstnanců,“ tvrdí ředitel s tím, že duchovní obnova pokračuje dál. Jen už loni nebyla dvoudenní, ale jednodenní. Účast navíc byla podle Mikela minimální. „Zaměstnanci naopak využívají řadu benefitů, třeba 25 dní dovolené, příspěvek na penzijní připojištění, na stravu, odměny při životních a pracovních příležitostech, studijní volno, odměny pro děti nebo morální oceňování,“ vypočetl Mikel, který se vyjádřil i ke zrušení tradičních akcí - charitního plesu a benefiční degustace vín.
„Jestliže na podzimní duchovní obnově byla minimální účast, nebyl důvod akce v zimě pořádat. Měly by totiž být ziskové a přínosné. Po pandemii covidu však na akcích klesla návštěvnost a pořádat něco s nejistým výsledkem jsem nechtěl,“ vysvětlil ředitel. Poslední charitní ples v Bánově v roce 2020 nicméně vydělal 52 tisíc korun. A degustace vín podle Mikela letos proběhla společně s oslavou desátého výročí založení dobrovolnictví ve zdejší Charitě. Jenže v podstatně menším měřítku.
Charita však už nepořádá ani letní promítání v azylovém domě, podle ředitele kvůli stížnostem z okolních bytových domů, a turnaj v Člověče, nezlob se pro klienty. Ten odpískaly oslavy 30 let založení brodské Charity.
Jelikož se názory vedení a odborářů rozcházejí, čekají je nejspíš dlouhá jednání o kolektivní smlouvě.