Pojedeme na lyže. Ale kdy?
Foto: sal / Sněžná děla jsou na místních svazích nutností, některá zimní střediska však začínají pociťovat nedostatek vody.
Při pohledu na předpověď počasí to zní jako zpráva z Marsu, ale už třeba zítra můžete vyrazit na lyže do všech jedenácti lyžařských středisek v Chřibech a Bílých Karpatech. Všude jsou připraveni, jen nasněžit. Mimochodem - obavy z nedostatku sněhu už nejsou pro provozovatele ski-areálů jedinou noční můrou. Po extrémně horkém létě jim komplikuje situaci také nedostatek vody, bez které sněžná děla nevyrobí jedinou vločku. Naštěstí to platí spíš pro Valašsko, většina místních středisek suchem nestrádá.
Lopata se vrací. A jízdné bude za hubičku
I kdyby sníh vůbec nenapadl, návštěva obnoveného Ski centra Bílé Karpaty na Mikulčině vrchu bude i tak stát za to. Úpravy za bezmála 30 milionů korun, což je ve srovnání s ostatními místními středisky nedostižná částka, proměnily areál v nejmodernější ze všech. Změny jsou zde nepřehlédnutelné. Za vydatné pomoci Unie, konkrétně Regionálního programu Střední Morava, jenž zajistil přibližně 13,5 milionu, se obnovila populární chata Lopata, vybudovaly se garáže pro techniku, zázemí pro lyžaře, rychlou lékařskou pomoc a personál. Ale především se tady na požádání mohou okamžitě rozjet dva zbrusu nové vleky. Oba patří ke sjezdovce Lopata a stojí za pozornost.
Větší a výkonnější z vleků má kapacitu zhruba 900 osob za hodinu. Druhý z vleků pak vytáhne nahoru až 600 lyžařů za hodinu. Jeho výjimečností je možný nástup na svážnici, což lyžaři určitě přivítají při nedostatku sněhu. Čekání v řadě na přepravu je tak naprosto vyloučeno. Díky změně vleku z kotvového na jednomístný se sjezdovka Lopata prodloužila na 600 metrů. Přesto hodláme udržet ceny z roku 2013, tedy desetikorunu za jednu jízdu, říká Jaromír Sýkora, brodský podnikatel a majitel areálu.
Mikulčin vrch a jeho dvě sjezdovky Lopata a Myšáčka patří mezi lyžaři z Uherskobrodska ke kultovním svahům. Myšáčka, která leží asi 650 metrů od Lopaty, je však závislá pouze na přírodním sněhu. Umělého tady nedokážeme vyrobit ani metr. Je to proto, že zde chybí voda, vysvětluje Jaromír Sýkora. A dodává, že prioritou se tato sjezdovka s dosluhujícím vlekem stane až poté, co bude moci o areálu Lopata definitivně říct máme hotovo. To by se mělo stát už za rok touto dobou. Změny na Mikulčině vrchu totiž ještě zdaleka nekončí. Usilujeme také o možnost rozšířit chatu o balkon s výhledem na sjezdovku, proti čemuž zatím mají výhrady ochranáři přírody. Příští rok také vybavíme novým zařízením restauraci a ubytování. Areál pak může začít sloužit celoročně, upřesnil podnikatel.
Rozvody vody pro zasněžování už vznikly, záměrem je také zvýšení zásob vody. K zasněžení celé sjezdovky je třeba asi 5 500 metrů krychlových vody. Avšak zásoba vody v nádrži pod svahem je v této chvíli zhruba 1 200 kubíků, navíc přítok je minimální. Protože se jedná o vodu povrchovou, v mrazu se přítok téměř zastaví, vysvětlil Jaromír Sýkora. Lopatu mohou zasněžovat zatím tři děla. Provozovatelé si navíc na zkoušku zapůjčili dvě speciální tyče, které dokáží zasněžovat až při deseti stupních nad nulou. Pokud se tato novinka osvědčí, na příští sezonu si pořídíme další. Uvidíme, shrnul podnikatel.
Voda? Vystačíme si
I když poloha tomu příliš nenapovídá, na žebříčku oblíbenosti se dlouhodobě drží lyžařský areál Filipov, který leží u Javorníku ve výšce jen 430 metrů nad mořem. Svah se třemi vleky s kapacitou 1 750 lyžařů za hodinu tady zasněžuje pět děl a pět tyčí. Areál, kterému se přezdívá Horňácký ledovec, je také vyhlášenou baštou snowboardistů. Prezident Sportovního klubu lyžování Veselí nad Moravou Luboš Žák nemá z nedostatku vody obavy. Je jí málo také u nás, ale Hrubý potok, odkud vodu odebíráme, by měl naše potřeby bez větších výkyvů pokrýt, říká Žák. Pokud jde o další rozšiřování areálu, zde je Filipov, podobně jako Mikulčin vrch, limitován ekology. Patříme do chráněné lokality Bílých Karpat, takže možnosti jsou omezené. I tak ale fungujeme bez problémů. A všechny příznivce lyžování zveme na novou sezonu. Věříme, že se počasí umoudří a lyžovat se u nás bude dlouho, přeje si Luboš Žák.
Obavy z nové sezony nemají ani ve Stupavě, kde se lyžuje ve výšce pouhých 340-450 metrů nad mořem. Náš vodní zdroj, potok Kyjovka, je už vydatnější a předpověď počasí navíc slibuje další déšť. Na přelomu listopadu a prosince už bývá vody dostatek. Pokud jde o vodu, neočekáváme vážné potíže, říká Lubomír Orel, majitel lyžařského areálu.
Ani ve vůbec nejníže položeném areálu, kterým je Ski-Park Osvětimany, si problémy s vodou nepřipouští. Areál postavený jen ve výšce 278 metrů nad mořem, má totiž k dispozici vlastní retenční nádrž. Navíc je po opravě a už delší dobu naplněná. Pokud třeba ještě dnes trochu nasněží a teploty spadnou pod nulu, jsme okamžitě připraveni zasněžovat, prohlásil Miroslav Červenka, jednatel Ski-Parku.
Naproti tomu na opačném konci Zlínského kraje, na Trojáku, Pustevnách nebo ve Velkých Karlovicích, mají z nedostatku šťávy obavy. Výjimkou je Kohútka v Novém Hrozenkově, kde mohou využívat retenční nádrže, kam přitéká voda celý rok. V zásobě je tam na 20 tisíc kubíků vody. Zdrojem jsou zde okolní prameny a dešťová voda.