Pojišťovny už dluží sestrám miliony. Domácí péči hrozí kolaps!
Foto: iDobryDen.cz
Stávková pohotovost trvá, domácí péče je stále v akutním ohrožení! Charita České republiky přichází kvůli regulaci zdravotních pojišťoven o miliony korun! Jen na Uherskohradišťsku je bezmála tisíc pacientů, o které se zdravotní sestry Charity starají i několikrát denně. Podivný systém úhrad přitom jejich mzdu tlačí hluboko pod celostátní průměr platu sester…
Domácí péče je podle Charity dlouhodobě podfinancovaná a kolabuje, neziskové organizaci nestačí peníze od zdravotních pojišťoven a musí službu dotovat třeba i z tradiční Tříkrálové sbírky. Domácí zdravotní péče představuje necelé jedno procento výdajů zdravotního pojištění, takže jde pro pojišťovny o směšné částky. Ale nám jde o existenci. Už skoro rok požadujeme, aby sestřičkám doplatily peníze, o které přišly v posledních dvou letech kvůli nespravedlivým regulacím. Už je to skoro třicet milionů korun, prohlásila Ludmila Kučerová, zdravotní koordinátorka Charity Česká republika. Stávkovou pohotovost sester podporuje i Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR, který ji považuje za oprávněnou.
Domácí péče je trend, umožňuje pacientům zůstávat i přes jejich obtíže doma s blízkými. Často až do konce života. Charita službu poskytuje už od roku 1991. Aktuálně je však podle Charity v ohrožení, a to kvůli zdravotním pojišťovnám, které ji oproti nemocnicím znevýhodňují. Za jeden bod proplácí 1,05 Kč, zatímco před jedenácti lety 1,11 Kč. Vše se přitom výrazně zdražilo… V extrémním případě hrozí až její likvidace. Pojišťovny totiž proplácejí jen část výkonů, které zdravotníci z Charity provedou, zdůraznila Kučerová.
Systém úhrad domácí péče podle ní stahuje mzdu zdravotní sestřičky, která za pacienty dojíždí a jejíž práce je placena právě z úhrad zdravotní pojišťovny. Být zdravotní sestrou je poslání, každý její náročnou práci dělat nemůže. Sester přitom stále ubývá, takže musíme zabránit, aby odcházely ze zdravotnictví. Vždyť jejich pomoc může jednou potřebovat každý, uvedla Jitka Raclavská, mluvčí uherskohradišťské Charity, která zaměstnává jedenáct zdravotních sester. V roce 2018 se staraly o 538 pacientů, absolvovaly 22 688 návštěv (3 433 o víkendech), provedly 8 441 převazů, podaly 284 infuzí, aplikovaly 726 injekcí a 573 odběrů krve. Jejich plat? 22 tisíc korun. I proto se všech dvě stě našich zaměstnanců připojuje ke stávkové pohotovosti symbolickou červenou mašlí, připomínající srdce. Je červená jako láska, krev i linie, kterou jsme už překročili. A symbolizuje, že při práci máme svázané ruce, dodala Raclavská. U pojišťovny uherskohradišťská Charita registruje nedoplatek bezmála 300 tisíc korun. Jejich kolegové z Uherského Brodu však žádnou pohledávku neevidují. Aspoň zatím. Ještě nejde o konečné cifry. Některé pojišťovny už totiž nedoplatky zaplatily, jiné ne, mají lhůtu do konce dubna. Takže se může klidně stát, že u Uherského Brodu nula nezůstane, poznamenala Karolína Opatřilová z Arcidiecézní charity Olomouc. Na Uherskobrodsku humanitární organizace loni pečovala o 378 klientů, u kterých absolvovala 20 478 návštěv.
Stávku, byť i jednodenní, Charity vylučují, bojují totiž za pacienty, ne proti nim. Současná situace je tristní. Sestry, které v terénu odvádějí kvalitní, potřebnou a nenahraditelnou zdravotní péči, jsou finančně podhodnocené, mzdami sponzorují a zachraňují systém. Opakovaně varujeme, že zdravotnictví je před kolapsem. Není za pět minut dvanáct, ale pět minut po dvanácté, varuje Dagmar Žitníková, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR.