Pokuta za pálení trávy: 25 tisíc korun
Foto: HZS Zlínského kraje
Ani vysoké pokuty za vypalování trávy zahrádkáře od této činnosti neodrazují. I když se za tento přestupek platí i 25 tisíc korun, profesionální i dobrovolní hasiči museli kvůli nim jen ve středu vyjet jedenadvacetkrát.
Požáry vzniklé v souvislosti s vypalováním trávy nás nyní zaměstnávají opakovaně a prakticky nepřetržitě. Až dosud se ovšem jednalo o poměrně malé plochy, tedy až do středy. Od poloviny týdne totiž hasiči evidují i velmi rozsáhlé plochy zničené požárem, a to i nad jeden hektar, řekl mluvčí Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Ivo Mitáček. Pro konkrétní případ nemusel chodit daleko.
Ve středu večer zasahovala jednotka profesionálních hasičů z Uherského Hradiště, posílená o jednotky sboru dobrovolných hasičů z Uherského Ostrohu, Kunovic a Veselí nad Moravou, při likvidaci požáru suché trávy podél odlehčovacího ramene řeky Moravy, kde plameny zničily dlouhý pás suché trávy v délce jednoho kilometru. Příčinou byla nedbalost seniora, který vypaloval porost, uvedl Mitáček.
Hasiči museli v některých případech spoléhat pouze na své ruce a nohy. V Uherském Brodě v části Těšov byl nahlášen požár na hůře přístupném místě. Hasiči museli posledních pět set metrů k požáru pěšky a uhasili jej pomocí kbelíků s vodou. Oheň se přitom rozšířil poté, co majitel pozemku neopatrně spaloval odpad, doplnil Mitáček.
Plno práce kvůli vypalování trávy mají i hasiči v Jihomoravském kraji. Ve srovnání s loňským rokem se letos počet požárů souvisejících s jarními úpravami zahrádek a pálením klestu po těžbě dřeva více než zdvojnásobil, upozornil Jaroslav Haid, mluvčí Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje.
Hasiči varují, že při spalování biologického odpadu na zahrádkách se lidé mají vyhýbat dnům se silným větrem. Ohniště je navíc nutné ohraničit kameny a oddělit je od ostatního terénu alespoň metrovým pásem zeminy. Je také zapotřebí připravit si alespoň základní hasební pomůcky, tedy konev s vodou nebo zahradní hadice.