Policie obsadila hranice, nelegální migrace překročila únosné meze
Foto: Policie ČR / Policisté hned první den po zavedení kontroly hranic zadrželi ve Starém Hrozenkově i převaděče.
Hranice se Slovenskem opět střeží policie, na hraniční přechody se vrátily policejní kontroly. Jejich oživení si vynutila nelegální tranzitní migrace, která meziročně stoupla o 1 200 procent! Starostové na Uherskohradišťsku rozhodnutí vlády přivítali, ale podle nich mělo přijít dříve. Už týdny totiž čelí každodennímu nájezdu migrantů, převážně ze Sýrie.
„Konečně se nahoře někdo rozhoupal, vždyť situace už je neúnosná. Slováci nedělají nic, všechno jde k nám. Lidi už začínají mít obavy,“ prohlásil Milan Vaculík, starosta Starého Hrozenkova, kde policie denně odbaví desítky běženců. „Už je to kolorit, přijdou ze Slovenska normálně po silnici a počkají, až pro ně policie přijede,“ popisuje denní stav Vaculík. Úplně totožná je situace ve Strání. „Migranti nám po obci chodí pořád, naštěstí nedělají žádné nepřístojnosti. Dramaticky jich však přibývá. Postaví se k zastávce a čekají na policii. Už se to mělo řešit dřív, nedivím se, že někteří místní možná mají strach,“ nechal se slyšet Antonín Popelka, starosta Strání.
I na popud starostů vláda dočasně obnovila kontroly na státní hranici se Slovenskem, zatím potrvají do 8. října. Preventivní opatření má udržet situaci pod kontrolou s cílem zabránit nelegální migraci a aktivitě organizovaných skupin převaděčů. Od začátku roku policie zajistila už 11 tisíc nelegálních migrantů, nejčastěji mužů ze Sýrie, což je meziroční nárůst o 1 200 procent! „Vzkazujeme převaděčům, že nelegální přechod přes česko-slovenskou hranici nepřipadá v úvahu. Organizovaný zločin nebudeme tolerovat,“ důrazně komentoval zavedení kontrol na hranicích Vít Rakušan, ministr vnitra, s tím, že policie už vyčerpala veškeré standardní zákonné možnosti.
Policisté obsadí sedmadvacet hraničních přechodů se Slovenskem (ve Zlínském kraji jde o 7 silničních a dva železniční), lidé musejí počítat s běžnou kontrolou. Překročení hranic je možné pouze na určených místech a s platným občanským průkazem nebo pasem, povinnost se netýká jen integrovaného záchranného systému a osob, které pracují v bezprostředním příhraničí, převážně jde o lesníky, myslivce, rybáře nebo zemědělce.
Hranice pohlídá po dvanáctihodinových směnách vždy 500 policistů a 60 celníků.
Vláda po deseti dnech opatření vyhodnotí a rozhodne o dalším postupu. „Opatření nemá způsobit komplikace občanům, ale má zadržovat migrační proudy. Jde o krajní řešení, ze kterého vláda nemá radost. Ale jedenáct tisíc migrantů je číslo, na které každá zodpovědná vláda musí reagovat,“ uzavřel Rakušan.
Ochrana hranic po dobu deseti dnů si vyžádá více než 20 milionů korun.