Policisté jsou lepší než semafor

Policisté jsou lepší než semafor
Foto: sal  /  Roman Lidák
Uherské Hradiště Zprávy 19 / 10 / 2011

Horké chvíle prožívají na hlavní křižovatce v Uherském Hradišti policisté, kteří kvůli uzavírce Huštěnovic řídí dopravu. Jejich pokyny a gesta jsou totiž pro mnohé motoristy španělskou vesnicí... „Když jsme začínali, kolizní situace byly skoro na denním pořádku. Vysvědčení řidičů se ale zlepšuje,“ potvrdil nadstrážmistr Roman Lidák, jeden z dopravních policistů.
Jejich přítomnost je však bezpodmínečně nutná. Kdyby se nevypínaly semafory, nastane totální dopravní kolaps. Vždyť křižovatka denně čelí náporu bezmála třiceti tisíc vozidel. Řízení dopravy ale není žádný med... „Je to skutečně náročné, musíte být neustále ve střehu a reagovat na vzniklé situace. A když prší, je to ještě horší. Prodlužuje se totiž brzdná dráha vozidel, musíme si být stoprocentní jistí, že už stojí,“ říká Lidák. Za malý zázrak dopravní policisté považují, že ještě nebyli svědky žádné dopravní nehody. „Musíme to zaklepat. Zatím si počínáme lépe než semafory,“ usmívá se.
Nejkritičtějších bylo asi prvních čtrnáct dní, kdy mnozí řidiči zírali na policisty jako na zjevení... „Kolegové měli kolikrát štěstí, auto je minulo jen o chlup. A dokonce se stalo, že šofér šlápl na brzdu takříkajíc na poslední chvíli...“ připomíná nadstrážmistr. Se strachem ale do křižovatky nevstupuje. „To ani nejde. Ale je pravda, že řidič může za volantem zazmatkovat, nebo zaspat, a pak se nebezpečí zvyšuje. Riziko však k našemu povolání patří.“
Kdyby se dělala hitparáda nejhorších motoristů, na prvním místě by se usadili starší řidiči. „Kolikrát raději před vjezdem do křižovatky zastaví a vyčkají na pokyn k jízdě. Popostrčit však někdy potřebují i profesionálové,“ vypráví Lidák. Samostatnou kapitolu jsou podle něj chodci, někteří mají až sebevražedné sklony... „Spěchají do práce a nečekají na pokyn, čímž zbytečně riskují,“ přikyvuje policista.
Kdo si myslí, že „mávat“ na křižovatce není náročné, je na omylu. „Střídáme se každou půlhodinu. Je to náročné hlavně na ramena, která se večer probouzejí,“ zdůraznil Lidák.

autor: PETR ČECH
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace