Politici stříhali pásku předčasně. Záchranka má stále zavřeno

Politici stříhali pásku předčasně. Záchranka má stále zavřeno
Foto: ilustr., sal
Suchá Loz Zprávy 25 / 10 / 2016

Na úvod je třeba vědět, že do krajských voleb zbývá přesně osm dnů. V kalendáři je čtvrtek 29. září. Do obce Suchá Loz, konkrétně do lokality zvané Záhumenice-Padělky, přijíždí několik nablýskaných vozů. Uvnitř jsou špičky Zlínského kraje včetně hejtmana Stanislava Mišáka. Cílem delegace je událost, které by se o několik týdnů později měli zúčastnit zcela jiní lidé. Až v listopadu totiž mají z nové výjezdové základny záchranné služby vyjíždět sanitky do deseti okolních obcí. Tato událost se však už bude muset obejít bez stříhání pásky. „Nepředpokládám, že by se už jednou otevřená základna otevírala znovu. Páska je už přestřižena,“ říká starosta obce Václav Bujáček. „Lékaři už jen půjdou do práce. Základna ale není majetkem obce, takže mi nepřísluší komentovat, co se na ní nyní děje,“ upozornil starosta.
Další kuriozitou je, že i když dnes v Suché Lozi ještě žádného záchranáře nepotkáte, oficiální weby Zlínského kraje, Zdravotnické záchranné služby i samotné obce informují jinak.
„Stanicu záchranky už jsme otevřeui - tak byua to sláva, ludí byuo dost, šak také sa všecko zedluo aj vypiuo,“ uvádí v místním nářečí internetová stránka Suché Loze. „Splněno: Zlínský kraj je kompletně pokrytý zdravotnickou záchrannou službou,“ hlásí titulek na webu zlínského hejtmanství. A kdo by chtěl přehled všech aktuálně fungujících základen v regionu, dozví se, že ta sucholožská už pracuje v systému non-stop. „Je to typický příklad předvolební agitace. Politici se chvástají něčím, co ve skutečnosti ještě neplatí,“ poznamenala Martina ze Suché Loze. „Obec nám ale vyšla vstříc. Když sem hejtman a spol. přijeli, mohli jsme se od jedné do páté hodiny odpoledne podívat do míst, do kterých se už nikdy nedostaneme.“
Sucholožská základna bude sloužit pro Boršice u Blatnice, Březovou, Horní Němčí, Lopeník, Slavkov, Starý Hrozenkov, Strání, Vápenice, Vyškovec a Žítkovou. Tedy pro obce, do kterých se dosud záchranáři ve dvacetiminutové zákonné lhůtě nedostanou.
Novou základnu, jejíž pořízení si vyžádalo 13,566 milionu, tvoří jedna budova a dvě garáže. Záchranáři budou pracovat ve dvojici řidič-záchranář a lékař, přičemž jim může být k dispozici v režimu rychlé lékařské pomoci Rendez-Vous osobní vozidlo s lékařem z Uherského Brodu.
V okrese dnes fungují tři výjezdové základny - v Uherském Hradišti, Brodě a Buchlovicích. V celokrajské síti je pak třináct stanovišť se 27 výjezdovými skupinami, jejichž počet se mění s pracovní a noční dobou. V mimopracovní dny a v noci se počet snižuje na 23.

TOPlist