Politické zemětřesení: skončit má 12 starostů

Politické zemětřesení: skončit má 12 starostů
Uherskohradišťsko Zprávy 25 / 10 / 2010

Komunální volby mění politickou mapu, nejvíc na Uherskohradišťsku

Radnice na Uherskohradišťsku čeká silné politické zemětřesení. Už dnes je jistý odchod starostů Boršic, Částkova, Huštěnovic, Kněžpole, Kostelan, Osvětiman, Podolí a Stupavy. Tím ale změny nekončí, starostové Babic, Jankovic, Mistřic a Vážan mají na kahánku. Naproti tomu jedenadvacet starostů už pro změnu může klidně spát.

Končí...
V Boršicích už je veřejným tajemstvím, že Petra Matouška (ODS) vystřídá Alois Tománek z vítězné TOP 09. Matouškovi podle všeho výrazně uškodily hanlivé letáky, v nichž mu anonym vyčítá dvanáct „hříchů“, symbolicky za každý rok v čele radnice jeden. Jeho sdružení ODS a NK totiž Boršičtí dali jen 7,47 procenta hlasů, což stačilo až na sedmé místo a jeden mandát v zastupitelstvu, který získal právě Matoušek. Nakonec se ho ale vzdal.  Ještě hůře dopadla místostarostka Bronislava Otrusinová, která do zastupitelstva vůbec neproklouzla. A tak se pod Buchlovem očekává úplně nové vedení obce.
S kariérou starosty se loučí i Zdeněk Gajdošík (ODS) v Kněžpoli. Třebaže občanští demokraté volby vyhráli, starosta skončil v počtu získaných hlasů až devátý... „Už jsem ani nechtěl kandidovat, ale nakonec jsem figuroval jako trojka. Jasně jsem totiž deklaroval, že coby starosta končím. Je mi 64 let, už chci žít normálním životem a ne být pod každodenním tlakem,“ vysvětlil rozhodnutí Gajdošík, který stávající situaci označil za patovou. „Stále je vše hodně nepřehledné, nikdo nemá většinu. Plusem každopádně je, že v zastupitelstvu je šest nových mladých perspektivních lidí,“ těší odstupujícího starostu.
Mimo hru je už také Josef Bozděch (Starostové a Nezávislí) z Kostelan, byť volby co do počtu získaných hlasů vyhrál. „Už neměl ambice stát se starostou, i proto kandidoval jako trojka,“ uvedl jeden z voličů. Vítěznou stranou jsou jinak lidovci, kteří však získali tři mandáty stejně jako Bozděchovo sdružení a TOP 09. Na post starosty se podle zákulisních informací tlačí lidé, kteří se vůbec nedostali do zastupitelstva, ale zaujali posty prvních náhradníků. Z KDU-ČSL jde o Alenu Vybíralovou, v jejíž prospěch se má mandátu vzdát doktor Dorián Pfeifer, a u TOP 09 si na starostovský post brousí zuby Pavel Smělík, jemuž údajně přenechá místo Vladimír Bureš.
Kancelář starosty může pomalu vyklízet i Jarmila Ulmanová (SNK) z Huštěnovic. Aspoň to tvrdí Otakar Neoral, zmocněnec vítězné KDU-ČSL. „Kdo vyhraje, má nárok na starostu. To je přece jasné. Když jsme dostali od voličů důvěru, nemůžeme je zklamat. Jméno ale ještě neprozradím,“ potvrdil Neoral. „Zatím nechci nic komentovat,“ reagovala Ulmanová.
Rošáda se připravuje i v Osvětimanech, kde sice zvítězili Nezávislí současného starosty Josefa Bartoňka, nicméně při rekordním počtu třinácti kandidátek získali pouhé dva mandáty a na opětovné ovládnutí radnice prý nemají partnery. „Kdo bude starosta, ještě nevíme. Ale rozhodně jím nebude Bartoněk,“ prohlásil důvěryhodný zdroj DOBRÉHO DNE a čerstvý zastupitel městyse. Nový starosta podle něj asi bude neuvolněný, místostarosta pak uvolněný. „Situace je opravdu složitá, nebude jednoduché získat nadpoloviční většinu. Jsem proto připravený i na možnost, že post starosty neobhájím,“ reagoval Bartoněk.
Ačkoliv ve volbách zvítězil, opustí úřad i Miroslav Křižka z Podolí. „Už nemám ambice pokračovat. Po dvanácti letech by měl být každý starosta soudný a předat štafetu,“ domnívá se Křižka, lídr sdružení Život v Podolí, který od spoluobčanů získal suverénně nejvíc hlasů. „Jejich důvěra mě těší, ale je čas odejít. Na devadesát devět procent končím,“ zdůraznil Křižka. Jméno jeho nástupce je zatím zahaleno rouškou tajemství.
Už před volbami bylo jasné, že výměna nemine ani Částkov a Stupavu, současní starostové Radek Železník (KDU-ČSL) a Jindřich Kovář (SNK Stupava) totiž vůbec nekandidovali. „Člověk má po sedmdesátce už nárok na odpočinek, šanci musí dostat mladí. A taky mě už nebaví neustálý nárůst byrokracie,“ vysvětlil Kovář. Na jeho křeslo s největší pravděpodobností usedne buď bývalý starosta Rudolf Škrabal, který získal i nejvíc hlasů, nebo Igor Sedláček (oba SNK) „Změna je život, starostování jsem si užil a chci si už odpočinout od administrativní práce,“ uvedl čtyřiačtyřicetiletý Železník. Post starosty opouští stejně jako Kovář po osmi letech. Volby v Částkově vyhrálo SNK, jehož kandidátem na starostu je Pavel Štěpančík. „Sestavoval kandidátku, před osmi lety byl v zastupitelstvu. Určitě by byl dobrým nástupcem,“ říká Železník.

V ohrožení...
Klidné spaní překvapivě nemá Miloslav Maňásek z Babic, byť jeho KSČM opět suverénně volby vyhrála (40,25 procenta) a získala 6 mandátů. „V Babicích zatím vždycky platilo, že kdo chtěl dělat pro obec, měl dveře na radnici dokořán. Žádné zákulisní tahanice. Jenže teď se objevují a jejich cílem je mě odstranit,“ domnívá se Maňásek. Chvíle nejistoty prožívá i jeho kolega František Šimek z Jankovic (KSČM), který sice vyhrál na počet hlasů, nicméně volební vítězství v obci pod úpatím Chřibů slaví SNK. „Nezávislí mají o mandát víc, takže uvidíme. Rozhodně se však nikam cpát nebudu,“ reagoval Šimek. A ve stejné situaci se ocitl i Martin Ondroušek z Mistřic, jeho Strana nezávislých totiž volby prohrála. „Vítězem jsou lidovci, měli by vládnout. Víceméně počítám i s tím, že skončím. Ale zatím ještě nezačala vyjednávání,“ uvedl Ondroušek. Na kahánku má také František Drobil z Vážan, jehož zahrádkáři prohráli boj s fotbalisty a hasiči. „Skončili jsme až třetí, složení zastupitelstva je však nachlup stejné, takže uvidíme. Ale jsem připravený i na variantu, že vyklidím kancelář,“ svěřil se Drobil.

Obhájí...
A kde zůstane s největší pravděpodobností vše při starém? Hned po sečtení hlasů bylo zřejmé, že starostové obhájí pozice v Buchlovicích, Hostějově, Jalubí, Košíkách, Kudlovicích, Medlovicích, Modré, Nedachlebicích, Polešovicích, Popovicích, Salaši, Starých Hutích, Sušicích, Topolné, Tučapech, Tupesích, Velehradě, Zlámanci a Zlechově. Listopadová ustavující zastupitelstva zde budou podle všeho jen formalitou. „Jednání stále probíhají, ale určitě mám zájem pokračovat. Už kvůli projektům, které je třeba dotáhnout do konce,“ tvrdí Jiří Dohnal (KDU-ČSL), starosta Bílovic. Lidovci sice nevyhráli, nicméně získali tři mandáty a nic nenasvědčuje změně. A k rošádě se podle DOBRÉHO DNE neschyluje ani v Nedakonicích, Stříbrnicích, Traplicích či Ořechově.

autor: PETR ČECH

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace