Politické zemětřesení v Pašovicích. Sedm z devíti zastupitelů je nových

Politické zemětřesení v Pašovicích. Sedm z devíti zastupitelů je nových
Foto: ilustr., web
Pašovice Zprávy 22 / 10 / 2014

Pro Pašovice! Tak se jmenuje hnutí, které ze všech podobných sdružení nezávislých kandidátů v regionu zazářilo ve volbách nejvíc. Vykřičník u názvu je tedy na místě, do devítičlenného zastupitelstva se mu podařilo dostat šest nováčků. Sedmým začátečníkem je Jiří Sukup, který kandidoval za ČSSD, jež bude mít v novém zastupitelstvu pouze tři křesla.
„Je to nečekaný úspěch, tak výborný volební výsledek jsem si nepředstavoval,“ říká Vlastimil Řezníček, osmatřicetiletý lídr vítězného sdružení a se ziskem 270 hlasů suverénní vítěz obecních voleb. Druhý Radim Karlík měl podporu 217 lidí. „Změnu jsem očekával, ale že zvítězíme až takovým rozdílem, to je překvapením.“
V obci bude pouze dvoubarevné zastupitelstvo. Kromě Pro Pašovice! a ČSSD už nikdo další nekandidoval. Šest mandátů pro nové sdružení by tak mohlo zajistit vládu bez účasti poražených. K tomu ale nedojde. „Jsme malá obec a nikdo tady nechce vytvářet nepřátelské prostředí plné zášti. Budeme spolupracovat. Už na začátku týdne se sejdeme k jednání a ujasníme si priority,“ potvrdil Vlastimil Řezníček, který je přípraven přijmout místo starosty. Předpoklady pro to má, pracuje jako vedoucí provozu jedné z větších firem na zpracování masa a masných výrobků. „Pracoval bych jako uvolněný starosta, současný úvazek bych tedy dočasně přerušil. Uvidíme, jak dopadnou vyjednávání,“ poznamenal.
Vítězství Pro Pašovice! je pro odstupujícího starostu Jaromíra Čápa dobrou zprávou. Čáp  ve volbách vůbec nekandidoval a po čtyřiadvaceti letech ve funkci dobrovolně končí. „Ale budu odcházet s klidným pocitem. Lidé, kteří se objevili na kandidátce Pro Pašovice!, se dlouhodobě starají především o kulturní a společenský život v obci. Jsou velmi aktivní a domnívám se, že jsou schopni postavit tým, který bude pro Pašovice po všech stránkách jen přínosem. Navíc - všichni jsou v ideálním věku kolem čtyřicítky. Měli by proto své nové role zvládnout,“ chválí nově nastupující garnituru Jaromír Čáp.
Starosta poznamenal, že pokud bude o jeho poradní služby zájem, tak se do nového dění ochotně zapojí. „Nebráním se poradit. Jestli budou mít moji nástupci zájem, budu jim určitě k dispozici,“ prohlásil Jaromír Čáp.
K oficiálnímu předání funkcí dojde možná už první týden v listopadu. Předpokládá se, že ustavující zastupitelstvo rozhodne o novém starostovi a jeho zástupci do 5. listopadu.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace